Indywiduacja w baśniach według Marie-Louise von Franz - RAVEN
 

Indywiduacja w baśniach według Marie-Louise von Franz

lis 29 2017

Indywiduacja w baśniach według Marie-Louise von Franz

13 stycznia 2018
10:00 – 18:00
Lokalizacja:

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy na cykl seminaryjny „Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz”.

 

Cena pojedynczego seminarium:
przy zgłoszeniu do 29 grudnia 2017 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 29 grudnia 2017 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

„Indywiduacja oznacza stawanie się jednostką – kimś indywidualnym, i jako, że indywidualność stanowi naszą ostateczną i najgłębszą unikalność, oznacza ona również stawanie się samym sobą. Możemy więc przetłumaczyć indywiduację jako 'odnajdywanie siebie’ czy 'samorealizację’.”
– C. G. Jung, CW 7, par. 266

 

Indywiduacja jest procesem wewnętrznego rozwoju, w trakcie którego realizujemy naszą prawdziwą naturę, nawiązując w pełniejszy sposób relację do Jaźni – archetypu całkowitości życia psychicznego. W systemach religijnych i obrazach mitologicznych Jaźń często symbolizowana jest pod postacią „skarbu trudnego do zdobycia”, mandali, czy wewnętrznych obrazów Boga.

 

W trakcie seminarium opierać się będziemy na książce „The Individuation in Fairy Tales” Marie-Louise von Franz, analizując baśnie, które koncentrując się na motywie poszukiwania skarbu, czy cudownego ptaka, pokazują ścieżkę zmierzającą do urzeczywistnienia pełni rozwoju psychicznego. Będziemy przyglądać się typowym wyzwaniom i zmaganiom ścieżki indywiduacji, zastanawiając się nad jej znaczeniem dla indywidualnego i zbiorowego rozwoju i poszukując analogii we współczesnej literaturze i filmie. Seminarium jest podsumowaniem dotychczasowych spotkań i pozwala również na umieszczenie pracy z dotychczasowymi obrazami archetypowymi – cienia, animy, animusa w kontekście całościowej ścieżki rozwojowej.

 

Dla kogo?

Seminarium przeznaczone są dla osób zainteresowanych pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy i psychologią analityczną C. G. Junga.

 

Struktura seminarium:

  • Dynamika procesu indywiduacji (na podstawie prac M.-L. von Franz i C. G. Junga).
  • Typowe archetypowe etapy procesu indywiduacji w baśniach, kulturze, literaturze, filmie.
  • Analiza baśni „Biała papuga” (baśń hiszpańska).
  • Analiza baśni „Bath Badgerd” (baśń perska).

 

Metody i techniki pracy z baśniowym materiałem:

  • amplifikacja – odkrywanie podobnych motywów, znaczeń, przykładów,
  • analiza struktury, etapów i postaci baśni,
  • circumabulacja – krążenie wokół baśniowych wzorców, z wykorzystaniem skojarzeń wnoszonych przez różne funkcje
  • psychiczne; myślenie, uczucia, intuicję i percepcję.

 

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

200 zł przy wpłacie do 29 grudnia
250 zł przy wpłacie po 29 grudnia

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

 

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 29 grudnia dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 29 grudnia dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 31 grudnia zwrotów nie przewidujemy.

 

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową.

 

Zajęcia odbędą się 13 stycznia w godzinach od 10:00 do 18:00, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują osiem godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

ZapiszZapisz

Informacja o prowadzącej

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

Informacja o cyklu seminaryjnym

 

„Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz” to seria seminariów przedstawiająca podejście do znaczenia i interpretacji baśni. Von Franz byłą jednym z najbliższych współpracowników Carla Gustava Junga i szeroko znanym autorytetem w zakresie baśni, symboliki alchemicznej i znaczenia mitów w rozwoju. Seminaria oparte są na serii książek jej autorstwa: „The Interpretation of Fairy Tales”, „Archetypal Patterns in Fairy Tales”, „Individuation in Fairy Tales”, „Shadow and Evil in Fairy Tales” i „Redemption Motifs in Fairy Tales”, które przedstawiają jej podejście do interpretacji baśni, ilustrowane przykładami baśni z różnych kultur.

Zajęcia prowadzi Małgorzata Kalinowska – psychoanalityk jungowski.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.