
Kobiece misteria, pradawne i współczesne – Esther Harding
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią jungowską, i wszystkich tych, których interesują współczesne pytania na temat kobiecych i męskich ról, i dynamiki pomiędzy kobiecością i męskością. Burzliwe dyskusje na te tematy wkradały się w niemal wszystkie nasze wykłady ubiegłych semestrów, niezależnie od ich tematyki, mamy więc nadzieję, że ten nowy cykl wykładowy pozwoli nam pomieścić poszukiwania, pytania i wątpliwości, które ten temat otwiera. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl
O kobiecych misteriach opowiadać będzie psychoanalityczka jungowska, tłumaczka „Oswobodzenia Silnej Kobiety” C. P. Estes, Małgorzata Kalinowska
„Bogini Księżyca należy do systemu matriarchalnego, nie do patriarchalnego. Nie jest powiązana z żadnym bogiem jako jego żona, czy „uzupełnienie”. Jest swoją własną panią, dziewicą, kompletnym istnieniem. Właściwości tych wielkich i potężnych bogiń nie znajdują podobieństw z którymkolwiek z męskich bóstw, ani też nie są kobiecym uzupełnieniem oryginalnie męskich cech.”
E. Harding – „Woman’s Mysteries Ancient and Modern”
„[Harding była] niczym stary ptaszek wydający z siebie jasny wysoki trel, czasem nastroszona… najczęściej pozbawiona poczucia humoru, wyraźnie „typ myślący”, nie „uczuciowy”… I nagle następował moment, kiedy rzucała trafną uwagę, publiczność wybuchała śmiechem, a dr Harding śmiała się z nimi niczym młoda dziewczyna. Mądry stary ptaszek stawał się kim bliskim, kimś, kto nie przypominał już orła, a raczej mewę osiadającą na nabrzeżu, która jednak nie traciła przenikliwości spojrzenia.”
M. Baker, „Images of Transformation”, w: „Quadrant. Esther Harding Memorial Issue”
Ester Harding jest jedną z najwcześniejszych jungowskich pisarek, które zajęły się kobiecą psychologią. W swoich książkach na ten temat („The Way of All Women” i „Woman’s Mysteries Ancient and Modern”) Harding stosuje tradycyjne jungowskie różnicowanie aspektów męskich i kobiecych (np. tradycyjne różnicowanie na męski aspekt Logosu i kobiecy Erosa), ale pomimo widocznego momentami konserwatyzmu zachowuje otwartość w swoim podejściu. Nie traktuje kobiety jako przeciwstawnej mężczyźnie, poszukuje wzorców indywidualnego kobiecego rozwoju, sięgając między innymi do mitów różnych bogiń Księżyca. Księżyc jako symbol kobiecego rozwoju, zwraca uwagę Harding, stał się niedostępny współczesnej kobiecie ponieważ współczesna psychologia oparta jest na męskim punkcie widzenia. Ze względu na to przestrzegała przed nakładaniem na kobiecy rozwój rozumienia wynikającego z męskiego patriarchalnego podejścia kultury zachodniej. Jej prace na temat bogini księżyca i kobiecego wymiaru psychiki zainspirowały całe pokolenie jungowskich feministek ze względu na podkreślanie niezależnego, samowystarczalnego aspektu kobiecego rozwoju. To Harding wprowadziła obraz „dziewiczego” aspektu kobiecego, który potem rozwijała Marion Woodman w „Ciężarnej dziewicy”.
Jej książki przedstawiają głęboką intelektualną analizę kobiecego rozwoju i ma się wrażenie, że samo to jest poszukiwaniem integracji pomiędzy rozdzielonymi aspektami męskości i kobiecości, o których pisała. Razem z Eleanor Bertin i Kristin Mann była założycielką pierwszego Klubu Psychologii Analitycznej w Nowym Jorku, z którego później wyłonił się Instytut jungowski. U końca swego życia wybrała się do Grecji, aby odwiedzić miejsce kobiecych misteriów, o których tak wiele pisała. Ubrana w wielki czarny filcowy kapelusz i ogromne czarne okulary przypominała jedną z postaci filmów Felliniego. Zmarła w wieku osiemdziesięciu trzech lat.
W trakcie wykładu skupimy się na rozumieniu kobiecego rozwoju w kontekście bogiń Księżyca. Zobaczymy jak prace Harding wpisują się w ewolucję rozumienia kobiecej psychiki w teorii jungowskiej, i w jakim stopniu jej teoria jest aktualna po pięćdziesięciu latach od jej powstania.
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Kobiety jungowskie o kobiecości” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską, Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z pracami jungowskich autorek dotyczącymi rozwoju kobiecej psychiki. Kobiece inicjacyjne misteria dionizyjskie Lindy Fierz-David, misteria lunarne Esther Harding, symbol ciężarnej dziewicy, o której pisały Esther Harding i Marion Woodman, dynamika seksualności i obraz kobiecości we współczesnej kulturze i religijności chrześcijańskiej według Ann Belford Ulanov i wreszcie Clarissa Pinkola Estes wraz z jej obrazami głębokiej kobiecej transformacji pokazanej w baśniach i uświęconej kobiecości doświadczanej w codziennym życiu, to tematy, które wypełnią nasz nowy cykl wykładowy.