Kobiecość w baśniach według Marie-Louise von Franz - RAVEN
 

Kobiecość w baśniach według Marie-Louise von Franz

paź 08 2017

Kobiecość w baśniach według Marie-Louise von Franz

25 listopada 2018
10:00 – 18:00
Lokalizacja:

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy na cykl seminaryjny „Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz”.

 

Cena pojedynczego seminarium:
przy zgłoszeniu do 10 listopada 2017 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 10 listopada 2017 – 250 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Prowadzi: Małgorzata Kalinowska, – psychoanalityk jungowski, tłumaczka „Alchemii” Marie-Louise von Franz

 

kobiecość

Baśń „Bezręka dziewczyna”

W swej książce „Kobiecość w baśniach” Marie-Louise von Franz analizuje archetypowe obrazy kobiece w cywilizacji zachodniej i jej głównych religiach, zauważając albo ich nieobecność albo jednostronność, która nie pozwala na objęcie całości archetypowego doświadczenia kobiecego pierwiastka. Car Gustav Jung nazywał to brakiem kobiecej reprezentacji w „wyższym parlamencie”. Według von Franz kobiece baśniowe postaci maja kompensacyjną (uzupełniającą) wartość w stosunku do popularnego w kulturze jednostronnego obrazu kobiecości. Co więcej, między innymi dlatego, że w kulturze zachodniej kobiecy pierwiastek nie uzyskał wystarczającego wyrazu przez ostatnie dwa tysiące lat, von Franz uważa, że baśnie dostarczają nam szczególnie bogatych informacji dotyczących ich zaniedbanych w świadomości zbiorowej aspektów.

 

Kobiece postaci w baśniach nie reprezentują jedynie kobiecej psychologii, są symbolem kobiecego pierwiastka, który przejawia się w psychikach zarówno mężczyzn jak i kobiet, i dlatego mogą wzbogacić zarówno kobiecą jak i męską ścieżkę rozwojową.

 

W trakcie seminarium odwołamy się do przejawów kobiecych postaci znanych z literatury i historii kultury (np. Ewa, Sofia, Maria, boginie antyczne, ewolucja obrazów świętych postaci kobiecych), przyjrzymy się również typowym wątkom baśniowym kobiecych podróży i zmagań. Będziemy się zastanawiać jak przedstawia się współcześnie relacja między kobiecością i męskością, poszukując odzwierciedlenia baśniowych wątków w popkulturze i życiu społecznym. Przyjrzymy się ewolucji kobiecej bohaterki we współczesnych filmach, poszukując analogii do typowych baśniowych wzorców i znaczenia dla współczesnych zmian w relacji do kobiecości i męskości.

 

Dla kogo?

Seminarium przeznaczone są dla osób zainteresowanych pogłębieniem swojej teoretycznej i praktycznej wiedzy na temat baśni z psychologicznej perspektywy i psychologią analityczną C. G. Junga.

 

Struktura seminarium:

  • Struktura i dynamika archetypu kobiecości (na podstawie prac M.-L. von Franz i E. Neumanna).
  • Typowe archetypowe wątki w baśniach, kulturze, literaturze, filmie.
  • Analiza baśni „Śpiąca królewna” („Dzika różyczka”) – baśń Braci Grimm, wątki obecne w jej współczesnych wersjach.
  • Analiza baśni „Bezręka dziewczyna” – baśń Braci Grimm, podejście M.-L. von Franz oraz innych opracowań – C. P. Estes („Biegnąca z wilkami”), M. Stoch („Tęsknota silnej kobiety za silnym mężczyzną”).

 

Metody i techniki pracy z baśniowym materiałem:

  • amplifikacja – odkrywanie podobnych motywów, znaczeń, przykładów,
  • analiza struktury, etapów i postaci baśni,
  • circumabulacja – krążenie wokół baśniowych wzorców, z wykorzystaniem skojarzeń wnoszonych przez różne funkcje psychiczne; myślenie, uczucia, intuicję i percepcję.
  • aktywna wyobraźnia (opowieść, rysunek, drama).

 

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

 

Cena: 

  • 200 zł przy wpłacie do 10 listopada
  • 250 zł przy wpłacie po 10 listopada

 

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

 

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 10 listopada dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 10 listopada dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 19 listopada zwrotów nie przewidujemy.

 

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową, która pozwoli na ustalenie drugiego terminu seminarium.

 

Zajęcia odbędą się 25 listopada w godzinach od 10:00 do 18:00, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują osiem godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególeniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

Informacja o prowadzącej

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

Informacja o cyklu seminaryjnym

 

„Interpretacja baśni według Marie-Louise von Franz” to seria seminariów przedstawiająca podejście do znaczenia i interpretacji baśni. Von Franz byłą jednym z najbliższych współpracowników Carla Gustava Junga i szeroko znanym autorytetem w zakresie baśni, symboliki alchemicznej i znaczenia mitów w rozwoju. Seminaria oparte są na serii książek jej autorstwa: „The Interpretation of Fairy Tales”, „Archetypal Patterns in Fairy Tales”, „Individuation in Fairy Tales”, „Shadow and Evil in Fairy Tales” i „Redemption Motifs in Fairy Tales”, które przedstawiają jej podejście do interpretacji baśni, ilustrowane przykładami baśni z różnych kultur.

Zajęcia prowadzi Małgorzata Kalinowska – psychoanalityk jungowski.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.