Kobiety jungowskie o kobiecości - cykl wykładowy | RAVEN
20972
page-template-default,page,page-id-20972,theme-hudsonwp,edgt-core-1.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Kobiety jungowskie o kobiecości – cykl wykładowy

Miejsce wykładów: Instytut Studiów Kulturowych RAVEN, Czeladź

 

Prowadzi: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityczka jungowska

 

“Żyjemy obecnie w przejściowym okresie, w którym być może klasyczna struktura ulega rozszczepieniu.
Nie da się przewidzieć, co w przyszłości stanie się z różnicami seksualnymi (za dwieście lub trzysta lat?). Ale nie możemy popełniać jednej pomyłki: mężczyźni i kobiety są pochwyceni w sieć starych jak świat określeń kulturowych, których złożoności nie jesteśmy w stanie zrozumieć. Nie da się już mówić o “kobiecie”, czy “mężczyźnie” bez bycia pochwyconym przez ideologiczny teatr, gdzie namnażanie się reprezentacji, obrazów, refleksji, mitów, identyfikacji, transformacji, deformacji, nieustannie wywołuje zmianę w naszej wyobraźni i uniemożliwia jakąkolwiek próbę konceptualizacji”
– Helene Cixous, “The Newly Born Woman”

 

Wprowadzenie przez Carla Gustava Junga zróżnicowania męskich i kobiecych aspektów psychiki otwarło w literaturze jungowskiej przestrzeń na dyskusję nad ich przejawami w rozwoju mężczyzn i kobiet. I choć to rozróżnienie było rewolucyjne w świetle psychologii czasów Junga, sama teoria często odzwierciedlała zestaw uprzedzeń swoich czasów, odwołując się do zasad, postaw i obrazów męskiej psychologii przełomu XIX i XX wieku. Kolejne jungowskie i post-jungowskie autorki poszukiwały rozumienia kobiecej symboliki i dynamiki relacji kobiecego i męskiego pierwiastka i wzorców kobiecego rozwoju. Jak mówi Helene Cixous w otwierającym cytacie, prace tych autorek były zmaganiem ze współczesnymi i prastarymi obrazami, próbą odpowiedzi na pytanie, czy istnieje specyficzny kobiecy rozwój, a jeżeli tak, to gdzie możemy odnaleźć jego ślady w symbolach i wzorach patriarchalnej kultury. Kobiece inicjacyjne misteria dionizyjskie Lindy Fierz-David, misteria lunarne Esther Harding, symbol ciężarnej dziewicy, o której pisały Esther Harding i Marion Woodman, dynamika seksualności i obraz kobiecości we współczesnej kulturze i religijności chrześcijańskiej według Ann Belford Ulanov i wreszcie Clarissa Pinkola Estes wraz z jej obrazami głębokiej kobiecej transformacji pokazanej w baśniach i uświęconej kobiecości doświadczanej w codziennym życiu, to tematy, które wypełnią nasz nowy cykl wykładowy.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią jungowską, i wszystkich tych, których interesują współczesne pytania na temat kobiecych i męskich ról, i dynamiki pomiędzy kobiecością i męskością. Burzliwe dyskusje na te tematy wkradały się w niemal wszystkie nasze wykłady ubiegłych semestrów niezależnie od ich tematyki, mamy więc nadzieję, że ten nowy cykl wykładowy pozwoli nam pomieścić poszukiwania, pytania i wątpliwości, które ten temat otwiera.

 

Tematy:

  • Kobiece misteria dionizyjskie – Linda Fierz-David
  • Kobiece misteria, pradawne i współczesne – Esther Harding
  • Transformując seksualność – Ann Belford Ulanov
  • Ciężarna dziewica – Marion Woodman
  • Oswobodzenie Silnej Kobiety – Clarissa Pinkola Estes

 

Już wkrótce szczegółowe informacje o wykładach.
Zapraszamy już od września!

Wszystkie wykłady