Kompleksy psychiczne w teorii C. G. Junga - RAVEN
 

Kompleksy psychiczne w teorii C. G. Junga

kompleksy psychiczne
sty 08 2018

Kompleksy psychiczne w teorii C. G. Junga

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie 10 osobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

 

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

 

„Celowo unikałem dotąd dyskusji o naturze kompleksów, kierując się jakąś niepisaną zgodą, że ich natura jest ogólnie znana. Słowo „kompleks” w znaczeniu psychologicznym przeniknęło do powszechnego użytku zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim. Wszyscy dziś wiedzą, że ludzie „mają kompleksy”. Jednak nie jest powszechnie wiadome, choć ma to dużo większe znaczenie teoretyczne, że kompleksy mogą mieć nas. Istnienie kompleksów poddaje w poważną wątpliwość owo naiwne założenie jedności świadomości, zrównywanej z psychiką, jaki i założenie dominacji woli.”
C. G. Jung, Przegląd Teorii Kompleksów

 

„(…) w stopniu w jakim ego jest tylko centrum mojego pola świadomości, nie jest ono identyczne z totalnością mojej psyche, będąc zaledwie jednym kompleksem pośród wielu.”
C. G. Jung, Typy Psychologiczne

 

Kolejny wykład serii wprowadzającej w psychologię Carla Gustava Junga poświęcony będzie zagadnieniu kompleksów psychicznych. Jest to zagadnienie tak szerokie, a jednocześnie tak ważne dla zrozumienia natury psychiki, że na gruncie teorii Junga mówi się o całej psychologii kompleksów jako o fragmencie psychologii analitycznej.

Jung, twórca pojęcia kompleksu psychicznego, napatoczył się na zjawisko prowadzące do ich odkrycia bardzo wcześnie, właściwie na początku swojej relacji z dziedziną psychologii praktycznej i psychologii eksperymentalnej. Koncepcja kompleksów psychicznych stała się jednym z głównych narzędzi wyjaśniających obserwowane zjawiska, a także jedną z podwalin jej praktycznego zastosowania, czyli psychoanalizy. Pojęcie kompleksu jest strukturalnie związane z omawianą w trakcie poprzedniego wykładu koncepcją archetypów.

W trakcie wykładu będziemy mówić o tym, jak Jung rozumiał kompleksy, jak jego rozumienie tego pojęcia różni się od innych, w tym od potocznego rozumienia tego słowa. Wspomnimy o znaczeniu tego pojęcia dla rozwoju współczesnej psychologii głębi i jej praktycznych zastosowań.

W trakcie spotkania będziemy bazować głównie na fragmentach wczesnych tekstów pochodzących z tomu drugiego Dzieł Zebranych w wersji anglojęzycznej (CW2):

 

  • Psychologiczna diagnoza materiału dowodowego,
  • Psychoanaliza i eksperymenty skojarzeniowe,
  • O doktrynie kompleksów,
  • oraz z eseju zatytułowanego „Przegląd Teorii Kompleksu” pochodzącego z tomu ósmego tego zbioru (CW8).
O wykładowcy

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego. 

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

 

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

ZapiszZapisz

ZapiszZapiszZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.