
Kto się boi Hansa Bellmera? – klub dyskusyjny w Czeladzi
Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.
WSTĘP WOLNY
Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
GOŚĆ: historyk sztuki Natalia Kruszyna
MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska
Kto się boi Hansa Bellmera?
Przy okazji organizacji licznych wydarzeń związanych m.in. z muzealną kolekcją prac Hansa Bellmera (1902-1975) światowej sławy surrealisty, pochodzącego z Katowic, spotkałam się z bardzo różnymi reakcjami: od zachwytu przez nerwowy śmiech, obojętność, aż po potępienie. Nieoczekiwanie, wcześniej przychylne pomysłowi media nabrały wody w usta, nikt już nie domagał się „powrotu artysty do domu”, niewielu brało udział wykładach, warsztatach czy prezentacjach, poza pojedynczymi pasjonatami. Czyżby nagle wyczerpała się moc oddziaływania jego sztuki? A może zbyt przeraża nas to, co Bellmer ma do powiedzenia o najskrytszych, najbardziej intymnych pragnieniach i lękach człowieka? Może wychowani w cieniu tabu seksualności i cielesności nie umiemy już/jeszcze o nich rozmawiać, a nawet myśleć? Lękamy się głębi zmysłowych odczuć, przeraża nas zarówno piękno, jak i nędza ludzkiego, czyli naszego ciała. Skromność to, czy hipokryzja? Wstyd czy wyparcie? Przyjaciel artysty, filozof Jean Brun, pisał iż sztuka Bellmera jest zbudowana z cukru i witriolu zarazem. Zapraszam zatem do poznania tej wybuchowej mieszanki i dyskusji na tle niepokojących dzieł katowiczanina.
_______________________________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Natalia Kruszyna – historyk sztuki i aktorka, nierzadko łącząca swoje pasje. Z werwą prowadzi popularne wykłady o sztuce, organizuje wystawy, pisze o plastyce tak, by dotrzeć do wrażliwości czytelnika, uważając za swą powinność bycie tłumaczem, a nie prawodawcą. Pracuje w Muzeum Historii Katowic, współdziała z wieloma artystami i niezależnymi teatrami, dla których obraz jest istotnym środkiem wyrazu, a wynikające zeń emocje pomagają odnaleźć drogę do rozumienia sztuki i człowieka. Jest autorką wystaw, esejów i artykułów o sztuce, zwłaszcza współczesnej, których bohaterami są Hans Bellmer, Jerzy Duda-Gracz, Konrad Swinarski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, oraz m.in. Renata Bonczar, Ireneusz Botor, Józef Budka, Sławomir Chrystow, Jan Dubiel, Edward Josefowski, Adam Kirchner, Celina Kirchner, Ewa Satalecka, Ewa Sycha, Aleksandra Telka-Budka, Beata Wąsowska, polska grafika XIX/XX w., żydowski cmentarz w Katowicach. Jest także współautorką książki i płyty Pałam chęcią malowania Jej Asymetrji… Witkacy, wielokrotnie przygotowywała teatralne wernisaże wystaw oraz ilustrowała przy pomocy dzieł sztuki rozmaite artystyczne prezentacje. Wciąż przygotowuje i wygłasza ilustrowane, popularyzatorskie wykłady z historii sztuki m.in. o Witkacym, Dudzie-Graczu, surrealizmie, modzie dwudziestolecia międzywojennego, ideale kobiety w sztuce.
Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest