Kultura jako pomost łączący skrajności - RAVEN
 

Kultura jako pomost łączący skrajności

lut 01 2017

Kultura jako pomost łączący skrajności

17 luty 2017

18:30 – 20:30

Lokalizacja:

Sens

Warszawa, ul. Niemcewicza 7/9 lok. 81

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych-RAVENPolskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
jasinski@raven.edu.pl

W kontynuacji poprzednich spotkań, które poświęcone były różnym aspektom psychologicznego spojrzenia na zagadnienie obcości, a jednocześnie w oczekiwaniu na kolejne, które zorganizowane będzie w temacie polskiego kompleksu kulturowego, zapraszamy na spotkanie lutowe. Poświęcimy je dalszej dyskusji psychologicznego podejścia do otaczających nas zjawisk społeczno-kulturowych, w kontekście koncepcji nieświadomości kulturowej.

 

Współczesna psychologia analityczna w sposób znaczący dostarcza narzędzia rozumienia głębokich procesów emocjonalnych dziejących się na poziomie zbiorowym. Początku tego fragmentu teorii post-jungowskiej należy szukać w myśli Dr Josepha Hendersona, reprezentanta tzw. pierwszego pokolenia analityków jungowskich. Henderson jest jedną z kluczowych postaci w organizacji i rozwoju współczesnej psychologii analitycznej i psychoanalizy jungowskiej w Stanach Zjednoczonych. Uczestnictwo w seminariach klinicznych prowadzonych przez Junga w Zurychu doprowadziło go do rozwinięcia idei postawy kulturowej, z której z kolei wyłoniła się koncepcji nieświadomości kulturowej. Choć Henderson nie rozwinął dalej tego fragmentu swoich studiów, jego koncepcja – na gruncie psychologii głębi wciąż unikalna – doprowadziła do rozwoju koncepcji kompleksów kulturowych.

 

Zobaczymy, jak obszar życia zwanego kulturą, tak często dziś kojarzony z obcością i podziałami, w świetle tej koncepcji może być rozumiany jako pomost, który w swojej złożoności i bogactwie różnic jednocześnie łączy dwa krańce życiowego doświadczenia: indywidualny i jednostkowy ze sferą wartości uniwersalnych. Od zarania dziejów ludzie toczą wojny o zasady związane z tymi dwoma skrajnościami.

 

(zdjęcie pochodzi z portalu www.hdbloggers.net)

o prowadzącym

Tomasz J. Jasiński – psychoanalityk jungowski, autor, członek zarządu Instytutu Studiów Kulturowych-Raven

 

Więcej informacji…

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.