
Marie-Louise von Franz w poszukiwaniu kamienia filozoficznego
Zapraszamy zainteresowanych psychologią jungowską i wkładem kobiet w rozwój nauki na serię wykładów „Kobiety psychologii analitycznej”. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
„Możecie mieć wątpliwości co do grzebania się w tych starych, trudnych tekstach i co do wszystkich komplikacji, które się z tym łączą, ale nie zapominajcie, że stanowią one korzenie zarówno dobrych idei, jak i uprzedzeń naszej cywilizacji. Jeżeli nie poddamy dyskusji uprzedzeń naszej cywilizacji, nie będziemy nigdy w stanie nawiązać kontaktu z innymi cywilizacjami. Musimy znać własne uprzedzenia, możemy je podtrzymywać, możemy nawet mówić, że je lubimy, ale musimy widzieć, że opinie innych ludzi różnią się od naszych. Taka otwartość umysłu jest konieczna, jeżeli chcemy prowadzić analizę w sposób obiektywny, a nie zachowywać się jak agitator trendu, który wyznajemy. Analityk musi się cechować otwartością umysłu i być w stanie zobaczyć, w jaki sposób wewnętrzna natura analizanta kształtuje proces leczenia, dokądkolwiek by prowadziła. Tak przynajmniej my uważamy.”
– M.-L. von Franz – „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii”
Marie-Louise von Franz jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi z książek takich jak: „Ścieżki snów”, „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii”, „Wróżenie a zjawisko synchroniczności”. Inaczej niż w wypadku wcześniejszych bohaterek naszych wykładów, jej prace doczekały się wydań w wielu językach i budzą zainteresowanie zarówno psychologicznego jak i popularnego czytelnika. Od lat 30 XX wieku była bliską współpracownicą C. G. Junga, towarzyszyła mu w jego studiach nad alchemią i sama również prowadziła w tym obszarze rozległe badania, była długoletnim wykładowcą w Instytucie C. G. Junga w Zurichu i analitykiem treningowym. Jej praca nad traktatem alchemicznym „Aurora Consurgens” weszła w skład niemieckiego wydania „Mysterium Coniunctionis” C. G. Junga. Zajmowała się również studiami nad baśniami i ich psychologicznym znaczeniem, zbiór opracowań „Symbolik des Märchens” jej autorstwa obejmował analizę około 1000 baśni, część z nich weszła w skład cyklu książek na temat interpretacji baśni, na których oparliśmy nasze seminaria o baśniach z psychologicznej perspektywy.
Von Franz poznała Junga jako młoda dziewczyna, była jego analizantką. Choć analiza była wyraźnie zderzeniem dwóch silnych charakterów, von Franz na zawsze pozostała wierna pracom swego mistrza, w jej książkach nie znajdziemy ani śladu kwestionowania jego autorytetu. To, jak współcześnie nazwalibyśmy, nierozwiązane przeniesienie, doprowadziło ją nawet do rozstania z głównym nurtem środowiska jungowskiego, które, jak czuła nie zachowywało wierności myśli Junga po jego śmierci, otwierając się za mocno na wpływy z innych dziedzin psychoanalizy. Rozstanie to zaowocowało założeniem Foundation for Jungian Psychology, a w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku powstało centrum szkoleniowe Research and Training Centre for Depth Psychology according to C. G. Jung and Marie-Louise von Franz in Zurich.
W jej pracach możemy wyczuć ślady jej silnego, intelektualnego charakteru, bywała despotyczna, bezkompromisowa, wzbudzała lęk wśród studentów, a jednocześnie zaskarbiała sobie ich przywiązanie udzielanym wsparciem, i indywidualnością swej osobowości. Była zamiłowaną ogrodniczką, wśród studentów krążyły anegdoty o jej brudnych paznokciach w trakcie wykładów, na które przychodziła wprost z ogrodu, gdzie sadziła cebule tulipanów. Kontrowersyjna, o męskim rysie kobiecego charakteru, strzegąca pamięci swego mistrza, pozostała w sercach wielu jungistów i porusza nadal wyobraźnię następnych pokoleń swych czytelników.
W trakcie wykładu przyjrzymy się temu, jak silny charakter Marie-Louise von Franz odzwierciedla się w jej życiu i pracach, zajmiemy się jej studiami nad symboliką alchemiczną i zobaczymy jak pozostają one bliskie codziennemu kontekstowi ludzkiego życia. Będziemy się również zastanawiać nad tym, co sprawiło, że właśnie ta kobieta z grona otaczających C. G. Junga uzyskała międzynarodowe rozpoznanie.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
W kolejnej serii wykładów z zakresu psychologii analitycznej wracamy do klasycznej psychologii jungowskiej w jej rzadkiej odsłonie – poświęcone one będą czołowym kobiecym postaciom z pierwszego pokolenia analityków otaczających Carla Gustawa Junga.
Kobiety były aktywnymi uczestniczkami rozwijającego się dwudziestowiecznego ruchu analitycznego, choć najczęściej wspominane są w kontekście życiorysu Carla Gustava Junga i jako tło jego prac (poza Marie-Louise von Franz, która jest dobrze znana polskiemu czytelnikowi z książek „Ścieżki snów” i „Alchemia. Wprowadzenie do symboliki i psychologii”). W trakcie cyklu wykładowego rozmawiać będziemy zarówno o tym aspekcie ich analitycznej ścieżki, jak i o prowadzonych przez nie badaniach. Zajmować nas będą historie ich życia, relacje z Jungiem, anegdoty i plotki ilustrujące koloryt tamtych czasów, i to, jak splatają się one z ich twórczością.