Marion Woodman – Mężczyźni są z Ziemi, podobnie jak kobiety. „Raven” Nr 2/2019

wrz 12 2019

Marion Woodman – Mężczyźni są z Ziemi, podobnie jak kobiety. „Raven” Nr 2/2019

Drugi numer czasopisma „Raven. Psychologia głębi i kultura” otwiera wywiad Jamesa Kullandera przeprowadzony z Marion Woodman, w którym rozmawiają o wewnętrznym małżeństwie, prawdziwej męskości i prawdziwej kobiecości. Wybraliśmy go nieprzypadkowo – w ciągu najbliższego roku nakładem naszego Instytutu ukażą się dwie książki Marion Woodman – „Świadoma kobiecość” i „Uzależnienie od doskonałości”. Marion Woodman znana polskim czytelnikom z „Ciężarnej dziewicy” jest jedną z autorek i nauczycielek psychologii analitycznej, które zapisują się nie tylko w umyśle ale i w sercu. James Kullander tak mówi o ich spotkaniu, w trakcie którego został przeprowadzony wywiad:

 

Słuchając Woodman, wielokrotnie odniosłem wrażenie, że jest ona wielkim mówcą, zaś jej głos jest zniewalającą mieszanką bezwzględności i wdzięku. Niniejszy wywiad jest rejestracją czterech rozmów, z których dwie odbyły się bezpośrednio, zaś dwie przez telefon. Pierwsza miała miejsce na dzień po wspomnianym przez mnie warsztacie, w atmosferze kojącego niedzielnego poranka na nowojorskim East Side. Tak naprawdę próbowaliśmy znaleźć czas i miejsce na tę rozmowę od przeszło roku. Kiedy wreszcie pojawiłem się w miejscu spotkania, trochę to potrwało, zanim udało jej się pokonać te wszystkie nowojorskie zamki i otworzyć przede mną drzwi mieszkania. Lecz w końcu stanęliśmy twarzą w twarz, uśmiechając się do siebie…

 

Jednym z ważniejszych punktów prac Marion Woodman jest podkreślanie znaczenia świadomej kobiecości i świadomej męskości. W wywiadzie te wymiary zarówno w kontekście własnej historii, jak i z perspektywy psychologicznej. Wychodząc od Carla Gustava Junga pokazuje, jak identyfikacja zarówno z patriarchatem, jak i matriarchatem prowadzi do ograniczenia rozwoju:

 

Patriarchat ukierunkowany jest na sztywną, zachowawczą władzę: nad własnym ciałem, nad innymi, nad przyrodą, nad światem. Przyjmuje bardzo wąską definicję prawa i porządku, jest zdeterminowany do utrzymania go za wszelką cenę. To niszcząca siła, często zasilana przez zemstę i odwet, a nie przez pojednanie i szacunek. Matriarchat działa jak patriarchat, tyle że subtelniej i bardziej złowieszczo. Jego siła podkopuje i sabotuje. Niszczy podstępnie, nierzadko z chorobliwie słodkim uśmiechem.

 

Świadoma męskość i świadoma kobiecość, które są drogą wyjścia z identyfikacji z tymi zastanymi strukturami mają znaczenie według Marion Woodman zarówno na poziomie relacji do siebie samego, relacji partnerskich i małżeńskich, jak i na poziomie zbiorowym. Już od lat osiemdziesiątych, podobnie jak w tym wywiadzie, przeprowadzonym w 2006 roku, podkreślała konieczność narodzin nowego rodzaju świadomości:

 

Nowa świadomość wyłania się w ognistych narodzinach. To wyjaśnia cały ten wewnętrzny i zewnętrzny chaos. Egoizm i osądzanie to religijne pozerstwo mówiące: Każdy, kto nie wierzy dokładnie tak jak ja i w tego samego Boga, jest ode mnie gorszy. To wszystko umiera teraz gwałtowną śmiercią. Jesteśmy przymuszeni przez naszą planetę do podjęcia wysiłku działania w ramach światowej świadomości, zamiast świadomości narodowej. Musimy potraktować różne narodowości i różnych ludzi, zwierzęta i rośliny, jako jeden mechanizm, bo tym też jesteśmy. Nasze przetrwanie zależy od tej świadomości. Za globalne ocieplenie wszyscy jesteśmy odpowiedzialni i wymaga ono globalnej odpowiedzi.

Z tego powodu to, co kobiece, potrzebuje uznania. Matka Ziemia potrzebuje opieki i ochrony, tak jak nasze ciała jej potrzebują. Jak powiedziałam, są to jednak ogniste narodziny i najprawdopodobniej, zanim pojawi się polepszenie, rzeczy będą coraz gorsze. Dominujące, niszczące światowe siły patriarchalne i matriarchalne nie poddadzą się tak łatwo.

 

Fragmenty wywiadu z Marion Woodman na podstawie: Mężczyźni są z Ziemi, podobnie jak kobiety. Marion Woodman o wewnętrznym małżeństwie, prawdziwej męskości i prawdziwej kobiecości, „Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 2/2019 (02), w przekładzie Tomasza J. Jasińskiego. Oryginalnie opublikowany w „The Sun”, no. 368 (August 2006). Przekład i przedruk za zgodą „The Sun

Marion Woodman

Zdjęcie: Joan Brooks Baker

Marion Woodman (1928-2018) – kanadyjska autorka, poetka, analityczka jungowska i postać ruchu kobiecego. Swoje prace opierała między innymi na mądrości płynącej z doświadczenia ciała, snów i uzdrawiającej mocy wyobraźni. Wiele z nich dotyczy uzależnień, zaburzeń odżywiania, poszukiwania równowagi pomiędzy kobiecym i męskim pierwiastkiem, znaczenia uwzględnienia w rozwoju tego, co określa świadomą kobiecością. Jej książki obejmują zarówno wymiar psychologiczny jak i duchowy, kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez Carla Gustava Junga. Jest autorką między innymi: Conscious Femininity, Addiction to Perfection, Ciężarnej dziewicy. Jej praca rozwijana jest nadal przez Marion Woodman Foundation i BodySoul Community.

Polecamy!
    Czasopismo "Raven" w naszym sklepie internetowym
    2 komentarze
    Udostępnij
    Małgorzata Kalinowska
    contact@raven.edu.pl
    2 komentarze
    • Ilona Szewczyk
      Odpowiedz

      Ojej, nie wiedziałam, że kolejne książki mojej ukochanej Marion Woodman są już przetłumaczone! Trochę radość – a trochę zaskoczenie, bo od jakiegoś czasu żyję tęsknotą, żeby Ją, moją wewnętrzną duchową mistrzynię przetłumaczyć dla Polek. Chciałam się tym zająć osobiście.
      Czy ktoś już może wykupił wyłączność na tłumaczenie jej książek?

      21 września, 2019 at 13:13

    Post a Comment

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.