Męskość - RAVEN
 

Męskość

cze 05 2018

Męskość

22 czerwca 2018

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: Tomasz J. Jasiński

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

CO SIĘ DZIEJE Z CHROMOSOMEM Y?

 

Zmiany zachodzące na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat w zbiorowości, w obszarze wzajemnych relacji tego, co kobiece z tym, co męskie, prawdopodobnie nie mają precedensu. Tak się przynajmniej wydaje z punktu widzenia naszej współczesności. Wiemy, że odwiecznie istnieją określone cykle przemian, którymi pulsuje wzajemne życie kobiet i mężczyzn, na poziomie indywidualnym i zbiorowym. Jesteśmy rozpięci między tym, co cykliczne i tym, co jednorazowe. To napięcie nieuchronnie rozgrywane jest w dyskusjach nad tożsamością płciową.

 

Kultura każdej epoki zawsze ubiera powtarzalne rytmy i prawidłowości w specyficzne dla siebie kształty i maluje je własnymi barwami. Z pewnością możemy uznać, że jako dzieci nowoczesności i rodzice ponowoczesności żyjemy w szczególnych czasach. Ale czy jednocześnie indywidualna i zbiorowa świadomość zawsze nie jest przekonana o własnej wyjątkowości i niepowtarzalności? Niezależnie od tego nie możemy pozostawać obojętni na fakt, że szeroko pojęte role i relacje między obiema płciami podlegają dziś kontestacji, rozpuszczeniu i redefinicji. Co się wtedy dzieje po każdej ze stron?

 

Z jednej strony mamy całą tradycję feminizmu w jego różnych wersjach i odsłonach. Z drugiej – ruch mężczyzn (Men’s Movement), który to nagłówek również opisuje kilka różnego rodzaju zbiorowych inicjatyw i aktywności.

 

Pojawia się pytanie, jak te wszystkie elementy życia społecznego dzielą i polaryzują, a jak łączą i umożliwiają wspólny dialog i refleksję nad podstawową wzajemną współzależnością obu stron? Z psychologicznego punktu widzenia jest to pytanie o wzajemne związki i wpływy oraz ich emocjonalne konsekwencje dla każdej ze stron?

 

Gdzie lokalizują się obecnie elementy męskiej tożsamości? W czasach, w których niepotrzebne staje się rozpalanie ognia, polowanie na mamuty i zabijanie rywali? Czy powszechne w zbiorowości elementy identyfikowane z obrazami męskości są wyrazem rytualnej potrzeby ocalenia tego, co dla tożsamości mężczyzny niezbędne, czy też są wyciągniętymi z lamusa martwymi reliktami, które służą uspokojeniu męskich lęków związanych z brakiem poczucia tożsamości, która się radykalnie zmienia? Zapraszamy do wspólnej dyskusji nad tego rodzaju pytaniami, w kontekście wiedzy, którą zawdzięczamy tradycjom emancypacyjnym, oraz doświadczenia, które przynosi nam codzienna rzeczywistość.

 

_______________________________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

o prowadzącym

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

 

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

 

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

 

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy. W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Tags:
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.