Między muzyką a filozofią: poszukiwania komunikacyjne - RAVEN
 

Między muzyką a filozofią: poszukiwania komunikacyjne

paź 23 2017

Między muzyką a filozofią: poszukiwania komunikacyjne

24 listopada 2017
18:00 – 20:15
Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

 

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: Michał Rams-Ługowski

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

Tradycyjne podejście do muzyki skupia się na jej historii i biograficznych fenomenach. A gdyby przejść na wyższy stopień abstrakcji, pominąć niepotrzebne podziały na muzykę tzw, „poważną” i „rozrywkową”, inspirując się filozofią poszukać prawidłowości, niewidocznych na pierwszy rzut oka, a przecież obecnych? Patrząc z jeszcze innej strony, muzyka jest przede wszystkim przekazywaniem informacji, emocji danym kodem i w danych kontekstach. Razem te dociekania zaprowadziły mnie w miejsce, z którego próbuję opisywać muzykę w filozoficzny sposób z lekko muzykologicznym zacięciem, korzystając z kilkuletnich doświadczeń i poszukiwań, zdobytych podczas prowadzenia audycji „Laboratorium” na falach radia „Egida”.

 

Podczas spotkania zadamy sobie kilka trudnych pytań:

 

  • Jakie kategorie oferują nam filozofia i nauka o komunikowaniu w opisywaniu muzyki?
  • Jak mówić o muzyce ponad gatunkami i epokami?
  • Co to jest dobra muzyka?

 

Naszym materiałem będzie przede wszystkim muzyka popularna: niedocenione, głębokie źródło muzycznej metafizyki. Zestawimy ze sobą totalne skrajności, aby spróbować zrozumieć o co tak na prawdę chodzi w tej całej mieszaninie dźwięków.

 

Przewodnikami w tych poszukiwaniach będą filozofowie Fryderyk Nietzsche i Stanisław Ignacy Witkiewicz oraz medioznawca Marshall McLuhan.

o prowadzącym

Nazywam się Michał Rams-Ługowski i od 3 lat prowadzę w studenckiej rozgłośni Egida audycję Laboratorium. Audycja przez większość czasu była poświęcona historii muzyki, głównie jazzu, rocka psychodelicznego i progresywnego oraz szeroko pojętej awangardy i muzyki eksperymentalnej. Serce kieruje mnie głównie ku przełomowi lat 60. i 70., kiedy to zachodziły niespotykane wcześniej i później przepływy energii w świecie muzyki: fuzje gatunków, eksplozje kreatywności i częste przypadki eksperymentatorskiej odwagi.

 

Zarówno w mojej audycji, jak i przy okazjach takich jak spotkanie w Raven staram się opisywać muzykę popularną jako niedocenione źródło metafizycznych uniesień oraz wyjątkowe pole do popisu dla wszystkich nauk związanych z muzyką: od akustyki, przez muzykologię, aż nawet do socjologii.

 

Od niedawna postanowiłem zdystansować się od opisywania muzyki poprzez konkretne nurty, sylwetki muzyków, czy też epoki. Chęć wyabstrahowania bardziej ogólnych spostrzeżeń na temat muzyki wprowadziła mnie w świat filozofii. Pomocne okazało się również podejście związane z nauką o komunikowaniu czy też językoznawstwo. Poniekąd wynika to z chęci uprawiania „muzykologii bez nut”. Jako zjawisko dalece interdyscyplinarne muzyka okazuje się doskonałym polem do takich filozoficznych i naukowych eksperymentów myślowych, więc postanowiłem trzymać się już tej ścieżki.

 

Na co dzień studiuję międzywydziałowo dziennikarstwo i komunikację społeczną na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od 5 lat jestem związany z radiem Egida, gdzie zajmowałem się dotychczas realizacją dźwiękową audycji oraz produkcją muzyczną. Z czasem rozpocząłem czysto dziennikarską działalność prowadząc pasma kulturalne, głównie związane z popularyzacją literatury. Od niedawna prowadzę audycję popularnonaukową, gdzie opowiadając o naukowych ciekawostkach spełniam pasję rozpoczętą na moich pierwszych studiach, chemii leków.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.