Międzykulturowe spotkania - Islam jakiego nie znamy - wykłady w Czeladzi - RAVEN
 

Międzykulturowe spotkania – Islam jakiego nie znamy – wykłady w Czeladzi

rozpoczynamy 7 września 2018
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy na cykl wykładów, którego tematem są kluczowe zagadnienia islamu, niezbędne dla zrozumienia istoty tej religii jak i związanej z nim kultury. Będą to także zagadnienia, które poza obszarem kultury muzułmańskiej są najczęściej niezrozumiałe lub też, zwłaszcza w czasach szalejącej islamofobii, panowania huntingtonowskiego mitu ,,zderzenia cywilizacji” i pop – wiedzy, bywają rozumiane całkiem opacznie.

 

Cena pojedynczego wykładu: 35 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

 

,,Człowiek został stworzony dwoma rękami Boga. Adam (człowiek) jest zwierciadłem obu światów [tj. stworzonej przez Boga rzeczywistości i Jedynej Rzeczywistości – Boga]. Cokolwiek znajduje się w jednym z tych dwóch Królestw, staje się widoczne w człowieczej formie. ,,Pokażemy im Nasze znaki na horyzontach i w nich samych” (Koran,41,53)”

Ruzbihan Baqli ,,Abhar al – asziqin”

 

,,Niebo i ziemia nie mogą Mnie pomieścić, ale serce Mojego wierzącego sługi mnie mieści”

(hadis)

 

Tematyka wykładów obejmować będzie przede wszystkim sferę relacji Bóg – człowiek – społeczeństwo w rozumieniu islamu. Po pierwszym, wprowadzającym wykładzie, gdzie zapoznamy się z podstawowymi i najistotniejszymi informacjami o islamie, takimi jak między innymi kwestia dogmatów i źródeł poznania, przejdziemy do zagadnień szczegółowych. Tematem naszych zainteresowań będzie etyka muzułmańska, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym – omówimy prawo muzułmańskie (zewnętrzny wymiar etyki) jak i zagadnienia sufizmu, nazywanego ,,pedagogiką serca”, a więc edukacji duchowej i moralnej. Będzie to też okazja do przybliżenia słuchaczom sufizmu jako szerokiego nurtu mistycyzmu muzułmańskiego. Przedstawimy też społeczny wymiar islamu – jego realizację praktyczną i współczesne projekty. Poświęcimy również miejsce na kwestie związane z cielesnością i seksualnością człowieka w islamie, przyjrzymy się relacji etyki i natury, a także natury i kultury.

O wykładowcy

Dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim, zainteresowania naukowe: język Koranu, islam europejski, zagadnienia współczesnego islamu.

Wszystkie wykłady

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz