Niewinność, jej utrata i uzdrowienie - Donald Kalsched - seminarium | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21098,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Niewinność, jej utrata i uzdrowienie – Donald Kalsched – seminarium

Lip 31 2018

Niewinność, jej utrata i uzdrowienie – Donald Kalsched – seminarium

17 listopada 2018

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane rozumieniem traumy z perspektywy analizy jungowskiej na cykl seminariów “Trauma i dusza” opartych na teorii Donalda Kalscheda, autora książek “Wewnętrzny świat traumy” i “Trauma and the Soul”. Prowadzić seminaria będzie Małgorzata Kalinowska, psychoanalityczka jungowska, tłumaczka “Wewnętrznego świata traumy”.

Cena:
przy zgłoszeniu do 26 października 2018 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 26 października 2018 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

“Jedynie dzieci wiedzą czego szukają – odparł Mały Książę. – Poświęcają czas lalce z gałganków, która nabiera dla nich wielkiego znaczenia i płaczą, gdy się im ją odbierze.”
– Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę

Donald Kalsched w swej teorii archetypowego systemu samoochrony opisuje jak system ten organizuje się, aby chronić „niezniszczalny rdzeń osobowości”, wewnętrzne dziecko-duszę. Ten proces jest często symbolizowany w snach, baśniach i mitach jako uwięzienie, pogrzebanie lub prześladowanie niewinnej postaci, dziecięcej lub zwierzęcej jaźni, która często jest chroniona bądź atakowana przez magiczną, czy demoniczną siłę. Oddzielenie tej części psychiki symbolizuje zatrzaśnięcie przestrzeni przejściowej (D. Winnicott), które zachodzi w wypadku wczesnej traumy, w efekcie czego psychika traci zdolność do symbolizacji, czy mówiąc językiem jungowskim do działania funkcji transcendentnej. Odizolowanie lub atak na niewinną część psychicznego życia ma na celu ochronę jej przed świadomością tego, co się stało, i przed potencjalną retraumatyzacją, jednak jej dramatyczną konsekwencją w dalszym życiu jest niezdolność do połączenia z wewnętrznym światem. Wewnętrzne „sanktuarium”, do którego wycofana zostaje podatna na zranienie część jest chroniona i nawiedzana potężnymi archetypowymi energiami, co wyraziście ilustrowane jest m. in. w filmie „Labirynt Fauna”.

W trakcie seminarium prześledzimy dynamikę reakcji psychiki na traumatyczne zranienie, posługując się amplifikacjami z mitologii, baśni, literatury, filmów, a szczególnie z „Labiryntu Fauna” i „Małego księcia”. Zobaczymy jak te dwie opowieści przedstawiają dwa różne rozwiązania, bądź etapy radzenia sobie z posttraumatyczną sytuacją. Do „Labiryntu Fauna” sięgniemy po dramatyczną ilustrację początkowego etapu podzielenia psychiki w obliczu doświadczenia traumatycznego – zobaczymy jak film ten ilustruje reakcję dziecięcej psychiki na traumę i to, w jaki sposób dokonuje się dramatyczny „wybór” odizolowania w wewnętrznym, archetypowym świecie. „Mały książę” posłuży nam jako symbol stopniowej przemiany systemu samoochrony, równolegle do tego, jak dorosła, adaptacyjna jaźń (pilot) wchodzi w głęboką relację z Małym księciem, symbolizującym niewinną część psychiki, co jednocześnie pozwala na przeżycie cierpienia zachowanego w wewnętrznym świecie. Według Donalda Kalscheda i innych specjalistów piszących o traumie ludzka relacja, a szczególnie możliwe w niej „momenty spotkania” są kluczowe w leczeniu głębokiego posttraumatycznego podziału osobowości. Zobaczymy jak w jej środowisku stopniowo staje się możliwe ponowne wcielenie odizolowanego dziecka-duszy, połączenie dziecięcego magicznego świata ze światem dorosłego, zdolność do pełnego znaczeń doświadczania życia w świecie.

Seminarium przeznaczone jest zarówno dla osób zajmujących się pracą z traumą, jak i tych, które zainteresowane są rozumieniem traumy i jej symbolicznych i codziennych przejawów.

Baśń: Mały książę
Film: Labirynt Fauna

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

200 zł przy wpłacie do 26 października 2018
250 zł przy wpłacie po 26 października 2018

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 2 listopada dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 2 listopada dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 9 listopada zwrotów nie przewidujemy.

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową.

Zajęcia odbędą się 17 listopada w godzinach od 10:30 do 18:30, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują 7,5 godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

_______________________________________

Informacja o prowadzącej

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie przez wiele lat uczestniczyła w pracach Komisji Szkoleniowej. Jest współautorką i nauczycielem Szkolenia I stopnia w psychoanalizie jungowskiej organizowanego przez PTPJ. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.