Nuda, tożsamość i relacje władzy, czyli wybrane wątki kulturowej historii fotografii - RAVEN
 

Nuda, tożsamość i relacje władzy, czyli wybrane wątki kulturowej historii fotografii

sty 26 2018

Nuda, tożsamość i relacje władzy, czyli wybrane wątki kulturowej historii fotografii

23 lutego 2018

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

 

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: Jakub Dziewit

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

Dwa wieki istnienia fotografii to okres wystarczający, by tworzyć długie historyczne narracje o następujących po sobie obrazach, twórcach i estetykach. Ten wykład będzie jednak o czymś zupełnie innym. Kulturowa historia fotografii to bowiem nie tylko zdjęcia i ich autorzy – to także świetny pretekst i punkt wyjścia do opowieści o historii kultury w ogóle, swoisty papierek lakmusowy pokazujący nam, co było istotne dla ludzi różnych czasów, jak patrzyli na świat, jaka była ich mentalność i jak wyglądała ich codzienność. W swoim wywodzie zaproponuję spojrzenie antropologiczne, dzięki któremu będziemy mogli porozmawiać m.in. o tym jak ludzie się nudzą czy jak budują obraz samych siebie oraz innych: przestępców, szaleńców i „dzikusów”. Będzie to także rozmowa o jarmarcznych rozrywkach, domowych albumach pełnych wyblakłych odbitek 10×15 cm, a także o butach pewnego żołnierza.

Jakub Dziewit jest autorem książki pt. Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii,

o prowadzącym

Jakub Dziewit – kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, fotograf, animator kultury i niezależny kurator. Autor monografii naukowej Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii (Katowice 2014), współredaktor monografii wieloautorskiej Patrzenie i widzenie w kontekstach kulturoznawczych (Katowice 2016) oraz monograficznego numeru „Laboratorium Kultury” 3 (2014) – Lewis Henry Morgan. Dwukrotny laureat nagrody JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność badawczo-naukową. Redaktor serii wydawniczej „Historia i Teoria Kultury”, redaktor tematyczny czasopisma naukowego „Laboratorium Kultury”. Jego zainteresowania naukowe związane są z kulturową historią fotografii, wizualnością w badaniach antropologicznych oraz teorią kultury.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.