FreshMail.pl
Nuda, tożsamość i relacje władzy, czyli wybrane wątki kulturowej historii fotografii | RAVEN
20740
post-template-default,single,single-post,postid-20740,single-format-standard,theme-hudsonwp,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Nuda, tożsamość i relacje władzy, czyli wybrane wątki kulturowej historii fotografii

Sty 26 2018

Nuda, tożsamość i relacje władzy, czyli wybrane wątki kulturowej historii fotografii

23 lutego 2018

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

 

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: Jakub Dziewit

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

Dwa wieki istnienia fotografii to okres wystarczający, by tworzyć długie historyczne narracje o następujących po sobie obrazach, twórcach i estetykach. Ten wykład będzie jednak o czymś zupełnie innym. Kulturowa historia fotografii to bowiem nie tylko zdjęcia i ich autorzy – to także świetny pretekst i punkt wyjścia do opowieści o historii kultury w ogóle, swoisty papierek lakmusowy pokazujący nam, co było istotne dla ludzi różnych czasów, jak patrzyli na świat, jaka była ich mentalność i jak wyglądała ich codzienność. W swoim wywodzie zaproponuję spojrzenie antropologiczne, dzięki któremu będziemy mogli porozmawiać m.in. o tym jak ludzie się nudzą czy jak budują obraz samych siebie oraz innych: przestępców, szaleńców i “dzikusów”. Będzie to także rozmowa o jarmarcznych rozrywkach, domowych albumach pełnych wyblakłych odbitek 10×15 cm, a także o butach pewnego żołnierza.

Książkę Jakuba Dziewita pt. Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii można pobrać za darmo ze strony: wydawnictwo grupakulturalna.pl

o prowadzącym

Jakub Dziewit – kulturoznawca o zacięciu antropologicznym, fotograf, animator kultury i niezależny kurator. Autor monografii naukowej Aparaty i obrazy. W stronę kulturowej historii fotografii (Katowice 2014), współredaktor monografii wieloautorskiej Patrzenie i widzenie w kontekstach kulturoznawczych (Katowice 2016) oraz monograficznego numeru „Laboratorium Kultury” 3 (2014) – Lewis Henry Morgan. Dwukrotny laureat nagrody JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego za działalność badawczo-naukową. Redaktor naczelny wydawnictwa grupakulturalna.pl, redaktor serii wydawniczej „Historia i Teoria Kultury”, redaktor tematyczny czasopisma naukowego „Laboratorium Kultury”. Jego zainteresowania naukowe związane są z kulturową historią fotografii, wizualnością w badaniach antropologicznych oraz teorią kultury.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Share Post
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl