FreshMail.pl
Małgorzata Kalinowska - członek zarządu RAVEN | RAVEN
792
page-template-default,page,page-id-792,page-child,parent-pageid-781,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Małgorzata Kalinowska – członek zarządu RAVEN

psychoanalityk jungowski, tłumaczka, autorka

Myślę o tym, co powiedział kiedyś James Hillman, wyjaśniając, że dusza według niego jest raczej perspektywą niż substancją, raczej punktem widzenia, niż czymś, co jest oglądane… Jest pośredniczącą i reflektującą przestrzenią pomiędzy nami a wydarzeniami, pomiędzy działającym a jego dziełem, łączącą i zarazem różnicującą. Ta idea ożywia program naszego Instytutu.  Jest on miejscem spotkań – zarówno w dosłownym tego rozumieniu, jak i w przestrzeni symbolicznej. Jest “przestrzenią pomiędzy”, w której spotykają się różne dziedziny wiedzy i różne paradygmaty, wzajemnie wzbogacając się i otwierając na nowe rozumienie świata i siebie samych. 

Małgorzata jest psychoanalityczką jungowską, tłumaczką i autorką tekstów z zakresu traumy kulturowej i treningu psychoanalitycznego. Jest członkiem indywidualnym International Association for Analytical Psychology (IAAP), członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej (PTPJ) i redaktorem głównym jungowskich magazynów internetowych e-jungian.com i e-jungian.pl. Od kilku lat uczy na Szkoleniu I stopnia z zakresu psychoanalizy jungowskiej w PTPJ, którego jest współautorką. Ma dziewiętnastoletnie doświadczenie psychoterapeutyczne, pracuje w prywatnej praktyce jako terapeuta indywidualny i grupowy w Czeladzi.

 

Małgorzata interesuje się punktami spotkań między psychologią, socjologią i literaturą, pozwalającymi na zrozumienie długoterminowych reakcji na traumatyczne doświadczenia na poziomie narodów i kultur. Zajmuje się również reakcją psychiki na doświadczenia traumatyczne według współczesnego psychoanalitycznego rozumienia. Jako dla nauczyciela teorii i praktyki analitycznej ważne jest dla niej to, w jaki sposób nasze podejście formowane jest przez współczesny paradygmat naukowy i kulturowy, i dynamika treningu na pograniczu różnych kultur. Jest fascynatką alchemii, kultury mestiza, koncepcji pogranicza we współczesnej eseistyce i psychologii, i koncepcji “zjawy” wyjaśniającej wpływ nieobecnych i utraconych elementów psychiki kulturowej (Derrida, Abraham i Torok, Kimbles).

 

email: kalinowska@raven.edu.pl

Przekłady
Publikacje
Rozdział: “Influenced, Changed, or Transformed? Reflections on Moments of Meeting in a Borderland”
Rozdział: “The Suffering Hero and Messianism in Polish Cultural Complex”
Artykuł: “Monuments of memory: defensive mechanisms of the collective psyche and their manifestation in the memorialization process”
Rozdział: „Le frontier increate dell’Europa Orientale” („Niepewne granice Europy Wschodniej”)
Blog - Opowiastki o współczesności

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl