O islamie - inaczej - RAVEN
 

O islamie – inaczej

maj 07 2018

O islamie – inaczej

25 maja 2018

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: Dr Beata Abdallah Krzepkowska

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

Ostatnie trzy dekady, czyli czas rozpoczynający się upadkiem dawnego układu sił światowych i związanej z nim nowej interwencji świata Zachodu na Bliskim Wschodzie to okres wzmożonego zainteresowania światem muzułmańskim i islamem. Jesteśmy świadkami nieustannego dyskursu na temat ,,islamu” na wszelkich poziomach życia społecznego i politycznego. O ,,islamie’ dziś wszyscy mówimy, przerzucając się hasłami, którym sami nadaliśmy znaczenie.

 

Nie jest to jednak zainteresowanie platoniczne ani niewinne. Wytworzone w zbiorowej świadomości konstrukty ,,islamu” są nie tylko narzędziem polityki, ale na poziomie grupowym jednostkowym pozwalają zdefiniować i tworzyć naszą własną tożsamość zbiorową, wykreowany przez nas ,,islam” gra rolę innego, rolę odgromnika naszej agresji, rolę wyimaginowanego zwierciadła i rolę cienia, gdzie wrzucamy wszystko co zaburza nasz obraz siebie, wszystkie nasze stare i nowe lęki. Nasz ,,islam”, monolityczna, betonowa konstrukcja to my.

 

Chciałabym aby spotkanie nie było kolejnym przeglądem wyświechtanych klisz i szablonów ,,islamu” z naszej zbiorowej wyobraźni, ale wybierając z kolekcji przeróżnych ,,islamów” moglibyśmy wspólnie przyjrzeć się islamowi jako formacji duchowej i projektowi społeczno – etycznemu, zjawisku elastycznemu, poddającemu się nieustannym reinterpretacjom.

o prowadzącym

Dr Beata Abdallah Krzepkowska – Arabistka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt Zakładu Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim , naukowo interesuje się Koranem i współczesnym islamem, zwłaszcza islamem w Europie. Mocno zaangażowana w popularyzację wiedzy o islamie i świecie arabskim

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy. W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.