O naturze snów - wykład w Warszawie | RAVEN
20750
post-template-default,single,single-post,postid-20750,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

O naturze snów – wykład w Warszawie

Sty 25 2018

O naturze snów – wykład w Warszawie

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy “Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny. Cena pojedynczego wykładu: 25 zł Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

„(…) sen jest czymś żywym, żadną miarą nie jest czymś martwym, co szeleści na podobieństwo suchego papieru. Jest żywą sytuacją, jest jak zwierzę z czułkami lub z wieloma pępowinami. Nie zdajemy sobie sprawy, że podczas gdy o nim mówimy, on również wytwarza.” G. Jung, Analiza marzeń sennych

Kolejny semestr wykładów z cyklu wprowadzenia w psychologię C. G. Junga poświęcony jest znaczeniu marzeń sennych w tej psychologii. Podczas pierwszego wykładu zatytułowanego „O naturze snów” określimy podstawy jungowskiego rozumienia snów w zestawieniu z zrozumieniem freudowskim, ale i w kontekście całości psychologii analitycznej, jej podstawowych zasad i kategorii omawianych w poprzednich semestrach naszych wykładów. Będziemy więc rozmawiać o tym, jak jungowskie rozumienie marzeń sennych wyrasta z psychoanalitycznego odkrycia nieświadomości, a jednocześnie jak różni się od podejścia redukcyjnego z powodu odmiennego rozumienia natury psychiki i procesów psychicznych przez Junga. Pomocą będą fragmenty różnych jego pism poświęconych temu zagadnieniu: zarówno tych wcześniejszych, w których Jung jest wciąż psychoanalitykiem, jak i tekstów, w których Jung definiuje swoją własną psychologię analityczną różnicując ją od psychoanalizy.

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.