Opowieści przestrzeni - klub dyskusyjny w Czeladzi - RAVEN
 

Opowieści przestrzeni – klub dyskusyjny w Czeladzi

wrz 26 2018

Opowieści przestrzeni – klub dyskusyjny w Czeladzi

26 października 2018

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: dr Wojciech Ziółkowski

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

Opowieści przestrzeni

 

O przestrzeni otaczającej nas możemy mówić w kategoriach architektury, geografii, fizyki i matematyki. Spojrzenia te są mocno ustrukturyzowane, i pomijają wiele osobliwości jakie człowiek doświadcza w przestrzeni, jak ją sobie uświadamia i interpretuje. Na spotkaniu o przestrzeniach ludzkich starać się będziemy mówić w kategoriach humanistycznych: doświadczenia, przeżyć, uczuć i symboli. Interesować nas będą historie, które opowiadane są za pomocą przestrzeni przeżywanej: zarówno w ruchu, i w tym, co widoczne, świadomości tu i teraz lub pamięci. Mity, opowieści i sama świadomość oparte są na grze znaczeń i symboli przestrzennych – ukrytym języku, którego znaczenia źródło mają w kulturze. Ich odczytanie może przyczynić się do bogatszego zrozumienia ludzkiej obecności w świecie, odkrycia występujących w psychice miejsc, granic i odwołań do fizjologii, historii i symboliki, które budują doświadczenie swojskiego i obcego, wewnętrznego i zewnętrznego, góry i dołu itp.

 

_______________________________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

o prowadzącym

Wojciech Ziółkowski

 

Doktor kulturoznawstwa, przez 12 lat związany zawodowo z Uniwersytetem Śląskim i uczelniami prywatnymi. Dziś zajmuje się zmianą kulturową i organizacją przyjaznej przestrzeni i ergonomii w biznesie. Badacz przestrzennych uwarunkowań kultury, filozof kultury, antropolog kultury.

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy. W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

1 Comment
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
1 Comment
  • Karol
    Odpowiedz

    Oczywiście przegapione.. Postrzeganie przez przestrzeń i nawet też postrzeganie przestrzeni wydają się naprawdę ciekawe – moim zdaniem, nawet przestrzenie 'na papierze’ takie same, ale inaczej zaaranżowane mogą mieć wpływ na takie rzeczy, choćby przez fakt, że przestrzeń mogła wydawać się mniej lub bardziej przyjazna. Bardzo chętnie bym o tym posłuchał!

    1 listopada, 2018 at 23:51

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.