Psychologia a religia w pracach C.G.Junga - wykład w Czeladzi | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21070,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Psychologia a religia w pracach C.G.Junga – wykład w Czeladzi

Lip 24 2018

Psychologia a religia w pracach C.G.Junga – wykład w Czeladzi

12 października 2018

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy “Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

“Wydaje mi się, że religia jest osobliwą postawą ducha ludzkiego, którą, zgodnie z pierwotnym rozumieniem terminu “religio”, można określić jako troskliwe uwzględnianie i baczenie na pewne dynamiczne czynniki pojmowane jako “moce”, czyli duchy, demony, bogowie, prawa, idee, ideały, czy jakim jeszcze innym mianem określił je człowiek, który doświadczył ich w swym świecie jako zjawisk na tyle potężnych, niebezpiecznych lub pomocnych, by z całą powagą liczyć się z nimi, czy też tak wspaniałych, pięknych i pełnych znaczenia, by z całym oddaniem ubóstwiać je i kochać.”
– C. G. Jung, “Religia Zachodu, w: CW 11, “Psychologia a religia Zachodu i Wschodu”

W trakcie wykładu zajmiemy się tym, jak Carl Gustav Jung rozumiał religię w kontekście struktury i dynamiki psychiki i ścieżki indywiduacji. Pracować będziemy z esejem “Religia Zachodu” z CW 11, przyglądając się temu, jak Jung różnicuje religię od wyznania, i jak rozumie religijną funkcję psychiki na poziomie osobowym i zbiorowym, analizując relację pomiędzy wymiarami osobowym i zbiorowym, autonomię nieświadomości, znaczenie dogmatu (w sensie symbolicznym i doświadczenia bezpośredniego) i symboli naturalnych. Według Junga religijność, rozumiana jako naturalna funkcja psychiki, “życie formami archetypowymi” jest wpisana w rozwój społeczeństw i w jednostkowe życie. Zobaczymy jak współczesny kryzys religijności odzwierciedla etap rozwoju kultury, i jak w pewnym sensie jest on kryzysem pozornym, bo psychika nadal generuje symbole o charakterze religijnym, odnoszące się zarówno do codzienności, jak i do historii rozwoju człowieka. Będziemy poszukiwać amplifikacji we współczesnej kulturze i w pracach innych analityków jungowskich, między innymi Edwarda Edingera, Grega Mogensona, Jamesa Hillmana.

__________________

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.