Psychologia a religia w pracach C. G. Junga – wykład w Warszawie | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21042,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Psychologia a religia w pracach C. G. Junga – wykład w Warszawie

Lip 12 2018

Psychologia a religia w pracach C. G. Junga – wykład w Warszawie

21 września 2018

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok. 81, Warszawa

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy “Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

“Wydaje mi się, że religia jest osobliwą postawą ducha ludzkiego, którą, zgodnie z pierwotnym rozumieniem terminu “religio”, można określić jako troskliwe uwzględnianie i baczenie na pewne dynamiczne czynniki pojmowane jako “moce”, czyli duchy, demony, bogowie, prawa, idee, ideały, czy jakim jeszcze innym mianem określił je człowiek, który doświadczył ich w swym świecie jako zjawisk na tyle potężnych, niebezpiecznych lub pomocnych, by z całą powagą liczyć się z nimi, czy też tak wspaniałych, pięknych i pełnych znaczenia, by z całym oddaniem ubóstwiać je i kochać.”
– C. G. Jung, “Religia Zachodu, w: CW 11, “Psychologia a religia Zachodu i Wschodu”

W trakcie wykładu zajmiemy się tym, jak Carl Gustav Jung rozumiał religię w kontekście struktury i dynamiki psychiki i ścieżki indywiduacji. Pracować będziemy z esejem “Religia Zachodu” z CW 11, przyglądając się temu, jak Jung różnicuje religię od wyznania, i jak rozumie religijną funkcję psychiki na poziomie osobowym i zbiorowym, analizując relację pomiędzy wymiarami osobowym i zbiorowym, autonomię nieświadomości, znaczenie dogmatu (w sensie symbolicznym i doświadczenia bezpośredniego) i symboli naturalnych. Według Junga religijność, rozumiana jako naturalna funkcja psychiki, “życie formami archetypowymi” jest wpisana w rozwój społeczeństw i w jednostkowe życie. Zobaczymy jak współczesny kryzys religijności odzwierciedla etap rozwoju kultury, i jak w pewnym sensie jest on kryzysem pozornym, bo psychika nadal generuje symbole o charakterze religijnym, odnoszące się zarówno do codzienności, jak i do historii rozwoju człowieka. Będziemy poszukiwać amplifikacji we współczesnej kulturze i w pracach innych analityków jungowskich, między innymi Edwarda Edingera, Grega Mogensona, Jamesa Hillmana.

__________________

Informacje o prowadzącym tutaj
__________________

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.