Religijność a świadomość zbiorowa - wykład w Czeladzi - RAVEN
 

Religijność a świadomość zbiorowa – wykład w Czeladzi

sie 20 2018

Religijność a świadomość zbiorowa – wykład w Czeladzi

18 stycznia 2019
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

 

Cena pojedynczego wykładu: 35 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Powiedziałem wcześniej, że nie mamy szkół dla czterdziestolatków. Nie jest to do końca prawdą. W dawnych czasach nasze religie były takimi szkołami, ale jak wielu uważa, że są nimi nadal? Jak wielu z nas, gdy wkraczamy w wiek dojrzały, wychowywanych jest w takich szkołach i przygotowywanych na drugą połowę życia, starość, śmierć i wieczność?”
C.G. JUNG, CW 8, PAR. 786

 

Na poprzednim wykładzie zajmowaliśmy się ewolucją rozwoju obrazu Boga w toku rozwoju cywilizacji zachodniochrześcijańskiej. Na bieżącym wykładzie zajmiemy się psychologiczną funkcją, jaką ma religijność dla indywidualnego i zbiorowego rozwoju. Opierając się na pracach C. G. Junga i ich rozwinięciu u Marie-Louise von Franz, rozmawiać będziemy o tym, w jaki sposób symbole religijne na poziomie zbiorowym umożliwiają relację do archetypu Jaźni, jak z biegiem czasu usztywniają się i tracą dostęp do archetypowych energii. Zobaczymy również, jakie jest ich znaczenie dla indywidualnego rozwoju. Posługując się cytatami z prac Junga i von Franz spróbujemy odnieść się do współczesnej funkcji religijności w cywilizacji zachodniej, i tego czy możemy widzieć współczesną symbolikę nie związaną z religią w kontekście religijnego znaczenia (tego w jaki sposób indywidualna i zbiorowa psychika organizuje się wokół nich, jak pojawiają się, znikają i utrzymują na poziomie zbiorowym).

 

W oparciu o:
C. G. Jung, „Psychologia i religia Zachodu i Wschodu”
M.-L. von Franz, „Alchemia, wprowadzenie do symboliki i psychologii” (również prace von Franz na temat baśni)

 

__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.