FreshMail.pl
Religijność a świadomość zbiorowa - wykład w Warszawie | RAVEN
21126
post-template-default,single,single-post,postid-21126,single-format-standard,theme-hudsonwp,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Religijność a świadomość zbiorowa – wykład w Warszawie

Sie 20 2018

Religijność a świadomość zbiorowa – wykład w Warszawie

7 grudnia 2018
19:15 – 21:15
Lokalizacja:

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok. 81, Warszawa

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy “Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

 

Cena pojedynczego wykładu: 30 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

 

„Powiedziałem wcześniej, że nie mamy szkół dla czterdziestolatków. Nie jest to do końca prawdą. W dawnych czasach nasze religie były takimi szkołami, ale jak wielu uważa, że są nimi nadal? Jak wielu z nas, gdy wkraczamy w wiek dojrzały, wychowywanych jest w takich szkołach i przygotowywanych na drugą połowę życia, starość, śmierć i wieczność?”
C.G. JUNG, CW 8, PAR. 786

 

Na poprzednim wykładzie zajmowaliśmy się ewolucją rozwoju obrazu Boga w toku rozwoju cywilizacji zachodniochrześcijańskiej. Na bieżącym wykładzie zajmiemy się psychologiczną funkcją, jaką ma religijność dla indywidualnego i zbiorowego rozwoju. Opierając się na pracach C. G. Junga i ich rozwinięciu u Marie-Louise von Franz, rozmawiać będziemy o tym, w jaki sposób symbole religijne na poziomie zbiorowym umożliwiają relację do archetypu Jaźni, jak z biegiem czasu usztywniają się i tracą dostęp do archetypowych energii. Zobaczymy również, jakie jest ich znaczenie dla indywidualnego rozwoju. Posługując się cytatami z prac Junga i von Franz spróbujemy odnieść się do współczesnej funkcji religijności w cywilizacji zachodniej, i tego czy możemy widzieć współczesną symbolikę nie związaną z religią w kontekście religijnego znaczenia (tego w jaki sposób indywidualna i zbiorowa psychika organizuje się wokół nich, jak pojawiają się, znikają i utrzymują na poziomie zbiorowym).

 

W oparciu o:
C. G. Jung, “Psychologia i religia Zachodu i Wschodu”
M.-L. von Franz, “Alchemia, wprowadzenie do symboliki i psychologii” (również prace von Franz na temat baśni)

 

__________________

Informacje o prowadzącym tutaj
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

 

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

O wykładowcy

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

ZapiszZapisz

2 komentarze
Share Post
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
2 komentarze

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl