Różnicowanie pomiędzy indywidualną (osobową) psychiką a treściami zbiorowymi - wykład w Czeladzi - RAVEN
 

Różnicowanie pomiędzy indywidualną (osobową) psychiką a treściami zbiorowymi – wykład w Czeladzi

mar 19 2017

Różnicowanie pomiędzy indywidualną (osobową) psychiką a treściami zbiorowymi – wykład w Czeladzi

21 kwietnia 2017
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Aby dowiedzieć się co w nas jest prawdziwie indywidualne, potrzebujemy głębokiego namysłu, dopiero wtedy odkrywamy, jak niesłychanie trudnym jest dotarcie do tego, czym tak naprawdę jest indywidualność.”

Carl Gustav Jung

 

Kolejny wykład wprowadzający w psychologię Carla Gustava Junga pogłębia rozumienie relacji pomiędzy indywidualną a zbiorową psychiką. W tomie 7 Dzieł Zebranych Carl Gustav Jung analizuje szczegółowo niebezpieczeństwa płynące z niedostatecznego różnicowania pomiędzy indywidualną osobą a treściami zbiorowymi (odnosi się zarówno do świadomości jak i nieświadomości zbiorowej). Wymienia między innymi usztywnienie persony, identyfikację z treściami psychiki zbiorowej, problem osobowości manicznej, przedstawia techniki różnicowania pomiędzy ego a postaciami z nieświadomości i rozwojowe korzyści płynące z twórczego rozwiązania problemu relacji pomiędzy indywidualnym a zbiorowym.

 

Wnioski płynące z opisanych przez niego zjawisk mają swe zastosowanie zarówno do indywidualnego rozwoju, jak i w obserwacji procesów zbiorowych (w tym społecznych i politycznych) zachowując zaskakującą aktualność dla rozumienia współczesności.

 

W trakcie wykładu oprzemy się na następujących fragmentach siódmego tomu Dzieł zebranych Carla Gustava Junga – „Two Essays on Analytical Psychology”. Uczestnicy  otrzymają przed wykładem przekład wybranych cytatów.

 

  • „Negative attempt to free the individuality from the collective psyche”
  • „The technique of differentiation between the ego and the figures of the unconscious”
  • „The mana-personality”
  • „The distinction between the personal and the impersonal unconscious”
  • „Phenomena resulting from the assimilation of the unconscious”
  • „Attempts to free the individuality from the collective psyche”
  • „Fundamental principles in the treatment of collective identity”
O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyklu wykładowym

 

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.