Różnicowanie pomiędzy indywidualną (osobową) psychiką a treściami zbiorowymi - wykład w Warszawie - RAVEN
 

Różnicowanie pomiędzy indywidualną (osobową) psychiką a treściami zbiorowymi – wykład w Warszawie

mar 19 2017

Różnicowanie pomiędzy indywidualną (osobową) psychiką a treściami zbiorowymi – wykład w Warszawie

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie 10 osobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

 

„Aby dowiedzieć się co w nas jest prawdziwie indywidualne, potrzebujemy głębokiego namysłu, dopiero wtedy odkrywamy, jak niesłychanie trudnym jest dotarcie do tego, czym tak naprawdę jest indywidualność.”

Carl Gustav Jung

 

Kolejny wykład wprowadzający w psychologię Carla Gustava Junga pogłębia rozumienie relacji pomiędzy indywidualną a zbiorową psychiką. W tomie 7 Dzieł Zebranych Carl Gustav Jung analizuje szczegółowo niebezpieczeństwa płynące z niedostatecznego różnicowania pomiędzy indywidualną osobą a treściami zbiorowymi (odnosi się zarówno do świadomości jak i nieświadomości zbiorowej). Wymienia między innymi usztywnienie persony, identyfikację z treściami psychiki zbiorowej, problem osobowości manicznej, przedstawia techniki różnicowania pomiędzy ego a postaciami z nieświadomości i rozwojowe korzyści płynące z twórczego rozwiązania problemu relacji pomiędzy indywidualnym a zbiorowym.

 

Wnioski płynące z opisanych przez niego zjawisk mają swe zastosowanie zarówno do indywidualnego rozwoju, jak i w obserwacji procesów zbiorowych (w tym społecznych i politycznych) zachowując zaskakującą aktualność dla rozumienia współczesności.

 

W trakcie wykładu oprzemy się na następujących fragmentach siódmego tomu Dzieł zebranych Carla Gustava Junga – „Two Essays on Analytical Psychology”. Uczestnicy  otrzymają przed wykładem przekład wybranych cytatów.

 

  • „Negative attempt to free the individuality from the collective psyche”
  • „The technique of differentiation between the ego and the figures of the unconscious”
  • „The mana-personality”
  • „The distinction between the personal and the impersonal unconscious”
  • „Phenomena resulting from the assimilation of the unconscious”
  • „Attempts to free the individuality from the collective psyche”
  • „Fundamental principles in the treatment of collective identity”
O wykładowcy

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego. 

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

 

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.