FreshMail.pl
Seminaria "Trauma i dusza" na podstawie Donalda Kalscheda | RAVEN
20989
page-template-default,page,page-id-20989,theme-hudsonwp,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
 

Seminaria “Trauma i dusza” na podstawie Donalda Kalscheda

Miejsce seminariów: Instytut Studiów Kulturowych RAVEN, Czeladź 

Prowadzi: Małgorzata Kalinowska – psychoanalityczka jungowska, tłumaczka “Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda

 

“Jak żyć pełnią życia pomiędzy tymi dwoma światami [światem traumatycznego zranienia i duchowym wymiarem psychiki, który przynosi mu ukojenie izolując od ludzkiego wymiaru]? Czy możliwe jest zachowanie łączności ze swą duszą po katastrofach i zniszczeniach naszego traumatycznego dzieciństwa? I jak to zrobić nie używając żadnego z tych światów jako drogi ucieczki od drugiego z nich? Nie omijając ludzkiego cierpienia i nie redukując jako iluzji bezkresnej rzeczywistości i niewysłowionych tajemnic tego, co poeta Czesław Miłosz nazywa “Drugą przestrzenią”?”
– Donald Kalsched, “Trauma and the Soul”

 

Zapraszamy osoby zainteresowane rozumieniem traumy z perspektywy analizy jungowskiej na cykl seminariów “Trauma i dusza” opartych na teorii Donalda Kalscheda, autora książek “Wewnętrzny świat traumy” i “Trauma and the Soul”. Prowadzić seminaria będzie Małgorzata Kalinowska, psychoanalityczka jungowska, tłumaczka “Wewnętrznego świata traumy”.

 

W swojej teorii Donald Kalsched przedstawia opis reakcji psychiki na traumę (szczególnie wczesną traumę), i wyłonienie się archetypowego systemu samoochrony psychiki, którego celem jest odizolowanie podatnej na zranienie części osobowości i zapobieganie kolejnym traumatyzacjom. Kalsched pokazuje, jak system ten pojawia się w spersonifikowanej formie w snach w formie Obrońcy/Prześladowcy, wpływa na nasze życiowe wybory i kształtuje codzienne reakcje na przykład pod postacią prześladującego głosu wewnętrznego, czy innych form ataku na siebie, czy ataku na relacje. To, co początkowo jest mechanizmem ratującym i chroniącym przed zniszczeniem rdzenia tożsamości w późniejszym czasie uniemożliwia swobodne i spontaniczne uczestnictwo w życiu, otwarcie się na relacyjność i na przyszłe możliwości.

 

Unikalny wkład teorii Donalda Kalscheda polega na tym, że uwzględnia ona głębokie duchowe elementy psychicznego życia, i pogłębia rozumienie zarówno dobroczynnych jak i demonicznych aspektów psychiki. Pozwala też zrozumieć w zupełnie inny sposób pozornie negatywne mechanizmy z którymi borykają się osoby mające w swej historii traumatyczne zranienie. W trakcie seminariów prześledzimy sposób działania i przejawy systemu samoochrony psychiki i różne aspekty sytuacji posttraumatycznej, posługując się między innymi metaforami z baśni i filmów pokazującymi jego działanie.

 

Seminarium oparte będzie na książce “Wewnętrzny świat traumy”, artykule: “Odkrywanie tajników straumatyzowanej psychiki” (w: red. D, Sieff, “Jak uporać się z naszą traumą”) i najnowszej książce Donalda Kalscheda, niepublikowanej jeszcze w Polsce: “Trauma and the Soul”.

 

 

Dla kogo?

Zapraszamy zarówno osoby zajmujące się pracą z traumą, jak i te zainteresowane rozumieniem traumy, i jej symbolicznymi i codziennymi przejawami.

 

Tematy seminariów:

  1. “Wewnętrzny świat traumy” (22 września 2018 I termin – brak miejsc, 6 października 2018 II termin) – rozumienie mechanizmów samoochrony psychiki i archetypowych obron jaźni, charakter sytuacji traumatycznej. Praca z baśnią “Piotruś Pan” i filmem “Hook”.
  2. “Niewinność, jej utrata i uzdrowienie” (17 listopada 2018) – utrata niewinności wpisana w sytuację traumatyczną – odcięcie od rdzenia swej indywidualności i autentyczności – jej mechanizmy i proces leczenia. Praca z baśnią “Mały książę” i filmem “Labirynt Fauna”.
  3. “Wewnętrzne podzielenie i ponowne zjednoczenie” (12 stycznia 2019) – analiza mechanizmów wewnętrznego podziału psychiki w sytuacji traumy, dysocjacja i jej późniejsze konsekwencje. Analiza baśni “Bezręka dziewczyna”, film jeszcze wybieramy 🙂

 

 

Druga przestrzeń
Czesław Miłosz

Jakie przestronne niebiańskie pokoje!
Wstępowanie do nich po stopniach z powietrza.
Nad obłokami rajskie wiszące ogrody.
Dusza odrywa się od ciała i szybuje,
Pamięta, że jest wysokość
I jest niskość.
Czy naprawdę zgubiliśmy wiarę w drugą przestrzeń?
I znikło, przepadło i Niebo, i Piekło?
Bez łąk pozaziemskich jak spotkać Zbawienie?
Gdzie znajdzie sobie siedzibę związek potępionych?
Płaczmy, lamentujmy po wielkiej utracie.
Porysujmy węglem twarze, rozpuszczajmy włosy.
Błagajmy, niech nam będzie wrócona

Wszystkie seminaria

Zapisz się do naszego newslettera

FreshMail.pl