Sny w procesie indywiduacji – wykład w Czeladzi - RAVEN
 

Sny w procesie indywiduacji – wykład w Czeladzi

kwi 07 2018

Sny w procesie indywiduacji – wykład w Czeladzi

11 maja 2018
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

 

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„długie serie snów nie wydają się już dłużej być bezsensownym ciągiem chaotycznych i oddzielonych zdarzeń, lecz przypominają następujące po sobie etapy w zaplanowanym i uporządkowanym procesie rozwoju. Ten nieświadomy proces, wyrażający się spontanicznie w symbolizmie długi serii snów, nazwałem procesem indywiduacji.”

C.G. Jung, O naturze snów (CW8), par. 550

 

W trzecim z serii wykładów będziemy dalej rozmawiać o praktycznych aspektach analizy marzeń sennych. Mając za sobą prezentację nakreślonej przez Junga struktury sennego dramatu, pokazanie wyróżnianych przez niego rodzajów snów i ich różnych funkcji, sięgniemy po szerszą perspektywę. Znając już kompensacyjne znaczenie aktywności nocnej psychiki, spróbujemy zobaczyć jakie znaczenie mają sny w procesie rozwoju psychicznego jako całości, w związku z centralnym w psychologii Junga pojęciem indywiduacji. Zastanowimy się nad tym, jak długoterminowa analiza snów pozwala uchwycić proces głębokiej wewnętrznej przemiany.

 

W psychologii analitycznej praktyka zajmowania się marzeniami sennymi nie jest czymś utylitarnym. Nie jest jedynie narzędziem w rękach lekarza, służącym penetracji psychiki pacjenta. Pojawiające się obrazy nie są materiałem poddawanym technice interpretacji, służącym partykularnym celom ego-świadomości. Zajmowanie się snami jest ich doglądaniem. Budowanie relacji z nieświadomymi obszarami psychiki jest odpowiedzialnością za nie, które jednocześnie oznacza powierzenie się naturalnej „mądrości” psychiki obiektywnej.

O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Tags:
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.