
Sny w procesie indywiduacji – wykład w Czeladzi
Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl
Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski
„długie serie snów nie wydają się już dłużej być bezsensownym ciągiem chaotycznych i oddzielonych zdarzeń, lecz przypominają następujące po sobie etapy w zaplanowanym i uporządkowanym procesie rozwoju. Ten nieświadomy proces, wyrażający się spontanicznie w symbolizmie długi serii snów, nazwałem procesem indywiduacji.”
C.G. Jung, O naturze snów (CW8), par. 550
W trzecim z serii wykładów będziemy dalej rozmawiać o praktycznych aspektach analizy marzeń sennych. Mając za sobą prezentację nakreślonej przez Junga struktury sennego dramatu, pokazanie wyróżnianych przez niego rodzajów snów i ich różnych funkcji, sięgniemy po szerszą perspektywę. Znając już kompensacyjne znaczenie aktywności nocnej psychiki, spróbujemy zobaczyć jakie znaczenie mają sny w procesie rozwoju psychicznego jako całości, w związku z centralnym w psychologii Junga pojęciem indywiduacji. Zastanowimy się nad tym, jak długoterminowa analiza snów pozwala uchwycić proces głębokiej wewnętrznej przemiany.
W psychologii analitycznej praktyka zajmowania się marzeniami sennymi nie jest czymś utylitarnym. Nie jest jedynie narzędziem w rękach lekarza, służącym penetracji psychiki pacjenta. Pojawiające się obrazy nie są materiałem poddawanym technice interpretacji, służącym partykularnym celom ego-świadomości. Zajmowanie się snami jest ich doglądaniem. Budowanie relacji z nieświadomymi obszarami psychiki jest odpowiedzialnością za nie, które jednocześnie oznacza powierzenie się naturalnej „mądrości” psychiki obiektywnej.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.