Sny w procesie indywiduacji – wykład w Warszawie - RAVEN
 

Sny w procesie indywiduacji – wykład w Warszawie

mar 20 2018

Sny w procesie indywiduacji – wykład w Warszawie

27 kwietnia 2018
19:15 – 21:15
Lokalizacja:

Sens Instytut Rozwoju Osobistego

ul. Juliana Ursyna Niemcewicza 7/9 lok. 81, Warszawa

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

 

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski

 

„długie serie snów nie wydają się już dłużej być bezsensownym ciągiem chaotycznych i oddzielonych zdarzeń, lecz przypominają następujące po sobie etapy w zaplanowanym i uporządkowanym procesie rozwoju. Ten nieświadomy proces, wyrażający się spontanicznie w symbolizmie długi serii snów, nazwałem procesem indywiduacji.”

C.G. Jung, O naturze snów (CW8), par. 550

 

W trzecim z serii wykładów będziemy dalej rozmawiać o praktycznych aspektach analizy marzeń sennych. Mając za sobą prezentację nakreślonej przez Junga struktury sennego dramatu, pokazanie wyróżnianych przez niego rodzajów snów i ich różnych funkcji, sięgniemy po szerszą perspektywę. Znając już kompensacyjne znaczenie aktywności nocnej psychiki, spróbujemy zobaczyć jakie znaczenie mają sny w procesie rozwoju psychicznego jako całości, w związku z centralnym w psychologii Junga pojęciem indywiduacji. Zastanowimy się nad tym, jak długoterminowa analiza snów pozwala uchwycić proces głębokiej wewnętrznej przemiany.

 

W psychologii analitycznej praktyka zajmowania się marzeniami sennymi nie jest czymś utylitarnym. Nie jest jedynie narzędziem w rękach lekarza, służącym penetracji psychiki pacjenta. Pojawiające się obrazy nie są materiałem poddawanym technice interpretacji, służącym partykularnym celom ego-świadomości. Zajmowanie się snami jest ich doglądaniem. Budowanie relacji z nieświadomymi obszarami psychiki jest odpowiedzialnością za nie, które jednocześnie oznacza powierzenie się naturalnej „mądrości” psychiki obiektywnej.

O wykładowcy

Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor

Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.

Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.

O cyklu wykładowym

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.