
Spotkanie autorskie z Uruslą Wirtz, autorką książki „Umieranie i stawanie się”
Zapraszamy serdecznie na spotkanie autorskie z Uruslą Wirtz, psychoanalityczką jungowską, autorką książki „Umieranie i stawanie się. Transformacyjna moc traumy”, która ukazała się nakładem Instytutu Studiów Kulturowych Raven w 2021 roku. Tłumacz książki, Tomasz Jasiński, mówi o niej tak:
Ursula Wirtz przedstawia w „Umieraniu i stawaniu się” podejście psychologiczno-duchowe do rozumienia i leczenia traumy. Jest w tym głęboko interdyscyplinarna – jej wielostronne przygotowanie psychologiczne sprawia, że z łatwością posługuje się językami różnych teorii, a jej tekst staje się miejscem ich spotkania i współpracy. Opisując charakter doświadczenia traumatycznego często sięga do języka poezji, mitu i baśni, co sprawia, że jej książka staje się bliska nie tylko czytelnikowi poszukującemu psychoanalitycznego opisu pracy z traumą – każdy może odnaleźć w niej opowieść o własnym doświadczeniu zbyt trudnym, aby wyrazić je słowami.
Przedstawiając perspektywę psychoanalizy jungowskiej Ursula Wirtz sięga do jej podstaw – osobistego doświadczenia i teorii Carla Gustava Junga. Prawdopodobnie nikt przed nią nie dokonał tak głębokiej analizy tego, jak dziecięca trauma Junga odcisnęła się na kształcie jego późniejszej psychologii. Czytelniczki i czytelnicy, którzy znają „Wspomnienia, sny, myśli” i „Czerwoną Księgę” C.G. Junga, znajdą tu pogłębioną interpretację zarówno historii jego życia, jak i analizę symboliki tych książek w kontekście doświadczenia traumatycznego.
Opisując perspektywę duchową i kliniczną w pracy z traumą Ursula Wirtz bazuje na swym bogatym doświadczeniu osobistym i klinicznym. Jej pochodzenie i doświadczenia powojenne oraz późniejsza praca analityczna i superwizyjna z osobami, które doświadczyły wojny i ludobójstwa nadają jej książce głęboki zbiorowy kontekst, tak potrzebny nam współcześnie.
Być może najważniejszy w „Umieraniu i stawaniu się” jest język książki – podobnie jak Donald Kalsched w „Wewnętrznym świecie traumy „Ursula Wirtz opisuje pracę ze straumatyzowanymi osobami z czułością, a psychologiczny język, którego używa sam w sobie staje się narzędziem zmieniającym podejście do cierpienia.
Z Ursulą Wirtz rozmawiać będzie Tomasz J. Jasiński, tłumaczenie rozmowy na język polski: Małgorzata Kalinowska
Więcej informacji o książce znajdziesz tutaj
Data: 27.01.2023
Godzina: 18.00–20.00
Miejsce spotkania: Kraków, ul. Podzamcze 26, Centrum Integracyjno-Psychoterapeutyczne Fundacji Let’s Help Together
Wstęp bezpłatny
Ilość miejsc ograniczona
Rejestracja mailowa: sklep@raven.edu.pl
Spotkanie będzie rejestrowane, nagranie wideo zostanie opublikowane po jego zakończeniu.