Symbol i funkcja symboliczna psychiki - wykład w Czeladzi - RAVEN
 

Symbol i funkcja symboliczna psychiki – wykład w Czeladzi

maj 31 2017

Symbol i funkcja symboliczna psychiki – wykład w Czeladzi

23 czerwca 2017
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w grupie dwunastoosobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.

Cena pojedynczego wykładu: 25 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

Wykłada: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski

 

„Mówiąc symbol nie mam na myśli znaku czy alegorii, lecz obraz opisujący w najlepszy z możliwych sposobów słabo dostrzegalną naturę ducha. Symbol nie definiuje ani nie wyjaśnia; wskazuje on poza siebie, na znaczenie, którego mroczna zagadka wciąż pozostaje poza naszym zasięgiem, i które nie może być adekwatnie wyrażone przy pomocy znanych nam słów. Duch, którego można przełożyć na skończoną koncepcję jest kompleksem psychicznym leżącym w obszarze ego-świadomości. Nic on nie wnosi, ani też nie osiąga niczego poza tym, co w nim umieściliśmy. Lecz duch, którego wyrażanie wymaga symbolu, jest kompleksem psychicznym zwierającym w sobie nasiona niezliczonych
możliwości.”
C.G. Jung, CW 8, par. 644.

 

W kolejnym wykładzie przyjrzymy się rozumieniu symbolu w psychologii analitycznej i znaczeniu funkcji symbolicznej w jungowskim ujęciu psychiki. Podstawowe rozróżnienie na symbol i znak, prowadzące do symbolicznej interpretacji materiału psychicznego w Symbolach i Przemianach Libido kosztowało Junga zerwanie relacji z Freudem. Jego własne ujęcie symbolu umożliwiło mu rozwój odmiennej koncepcji energii psychicznej, pracę badawczą nad fenomenologią świata wewnętrznego i procesów rozwojowych, rozpoznanie i położenie nacisku na realność psychiki i znaczenie tego faktu dla zachowania wewnętrznej równowagi, w relacji do siebie i do świata. Traktując psychikę obiektywną jako realność możemy korzystać z twórczego wpływu jej obrazów, które mają znaczenie symboliczne. Rozpoznając naturę tej symboliki możemy pełniej uświadamiać sobie obiektywność psychiki i realne znaczenie jej przejawów w procesie życiowym. Rozwój postawy symbolicznej ułatwia konfrontowanie odmiennych, często skrajnych punktów widzenia, bez potrzeby pochopnego rozgrywania emocji i tendencji w działaniu.

 

W trakcie wykładu będziemy się opierać na cytatach pochodzących z następujących prac C. G. Junga:

 

 • „Problem typów w sztuce poetyckiej”, w: Typy psychologiczne, CW 6, (PL Dz. t. 2)
 • „O ideach Schillera w kwestii typów psychologicznych”, w: Typy psychologiczne, CW 6, (PL Dz. t. 2)
 • „Definicje: Symbol”, w: Typy psychologiczne, CW 6, (PL Dz. t. 2) 
 • „Hymn stworzenia”, w: „Symbole przemiany”, CW 5, (PL Dz. t. 3)
 • „Symbole matki i odrodzenia”, w: „Symbole przemiany”, CW 5, (PL Dz. t. 3)
 • „Życie symboliczne”, w: Życie symboliczne”, CW 18, (PL. Dz. t. 8)
 • „Symbole i objaśnianie marzeń sennych, w: Życie symboliczne”, CW 18, (PL. Dz. t. 8)
 • „O energii psychicznej”, w: Dynamika nieświadomości, CW 8, (PL. Dz. t. 13)
 • „The Red Book”
 • „Approaching the Unconscious”, W: Man and his Symbols
 • „The Question of Psychychological Types: The Correspondence of C. G. Jung and Hans Schmidt-Guisan”
 • Wstęp do „Collected Papers on Analytical Psychology”, CW 4
O wykładowcy

Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.

Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.

O cyklu wykładowym

 

„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.