
Symbol i funkcja symboliczna psychiki – wykład w Warszawie
Zapraszamy osoby zainteresowane psychologią Carla Gustava Junga i psychologią post-jungowską na cykl wykładowy „Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga”, prowadzony przez analityków jungowskich. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w grupie 10 osobowej. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl
Wykłada: Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski
„Mówiąc symbol nie mam na myśli znaku czy alegorii, lecz obraz opisujący w najlepszy z możliwych sposobów słabo dostrzegalną naturę ducha. Symbol nie definiuje ani nie wyjaśnia; wskazuje on poza siebie, na znaczenie, którego mroczna zagadka wciąż pozostaje poza naszym zasięgiem, i które nie może być adekwatnie wyrażone przy pomocy znanych nam słów. Duch, którego można przełożyć na skończoną koncepcję jest kompleksem psychicznym leżącym w obszarze ego-świadomości. Nic on nie wnosi, ani też nie osiąga niczego poza tym, co w nim umieściliśmy. Lecz duch, którego wyrażanie wymaga symbolu, jest kompleksem psychicznym zwierającym w sobie nasiona niezliczonych
możliwości.”
C.G. Jung, CW 8, par. 644.
W kolejnym wykładzie przyjrzymy się rozumieniu symbolu w psychologii analitycznej i znaczeniu funkcji symbolicznej w jungowskim ujęciu psychiki. Podstawowe rozróżnienie na symbol i znak, prowadzące do symbolicznej interpretacji materiału psychicznego w Symbolach i Przemianach Libido kosztowało Junga zerwanie relacji z Freudem. Jego własne ujęcie symbolu umożliwiło mu rozwój odmiennej koncepcji energii psychicznej, pracę badawczą nad fenomenologią świata wewnętrznego i procesów rozwojowych, rozpoznanie i położenie nacisku na realność psychiki i znaczenie tego faktu dla zachowania wewnętrznej równowagi, w relacji do siebie i do świata. Traktując psychikę obiektywną jako realność możemy korzystać z twórczego wpływu jej obrazów, które mają znaczenie symboliczne. Rozpoznając naturę tej symboliki możemy pełniej uświadamiać sobie obiektywność psychiki i realne znaczenie jej przejawów w procesie życiowym. Rozwój postawy symbolicznej ułatwia konfrontowanie odmiennych, często skrajnych punktów widzenia, bez potrzeby pochopnego rozgrywania emocji i tendencji w działaniu.
W trakcie wykładu będziemy się opierać na cytatach pochodzących z następujących prac C. G. Junga:
- „Problem typów w sztuce poetyckiej”, w: Typy psychologiczne, CW 6, (PL Dz. t. 2)
- „O ideach Schillera w kwestii typów psychologicznych”, w: Typy psychologiczne, CW 6, (PL Dz. t. 2)
- „Definicje: Symbol”, w: Typy psychologiczne, CW 6, (PL Dz. t. 2)
- „Hymn stworzenia”, w: „Symbole przemiany”, CW 5, (PL Dz. t. 3)
- „Symbole matki i odrodzenia”, w: „Symbole przemiany”, CW 5, (PL Dz. t. 3)
- „Życie symboliczne”, w: Życie symboliczne”, CW 18, (PL. Dz. t. 8)
- „Symbole i objaśnianie marzeń sennych, w: Życie symboliczne”, CW 18, (PL. Dz. t. 8)
- „O energii psychicznej”, w: Dynamika nieświadomości, CW 8, (PL. Dz. t. 13)
- „The Red Book”
- „Approaching the Unconscious”, W: Man and his Symbols
- „The Question of Psychychological Types: The Correspondence of C. G. Jung and Hans Schmidt-Guisan”
- Wstęp do „Collected Papers on Analytical Psychology”, CW 4
Tomek J. Jasiński, psychoanalityk jungowski, autor
Tomek jest psychoanalitykiem jungowskim pracującym w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię oraz psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. Jest Członkiem Indywidualnym IAAP. Był członkiem założycielem PTPA, członkiem założycielem PTPJ, jest byłym prezesem dwóch kadencji PTPJ. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich. Obecnie jest nauczycielem w szkoleniu całościowym PTPJ, gdzie pozostaje członkiem Zarządu oraz Komisji Szkoleniowej. Jest również członkiem Zarządu Instytutu RAVEN a także redaktorem naukowym w magazynach e-jungian.com i e-jungian.pl.
Tomek jest autorem kilku publikacji w dziedzinie psychologii i psychoanalizy. W ramach pracy dla Komisji Szkoleniowej PTPJ jest współautorem struktury dydaktycznej programu szkolenia całościowego.
Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia ujmowanymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Pisze o spotkaniach różnych obszarów doświadczenia oraz o przekraczaniu granic wyznaczonych ustępującym paradygmatem myślenia o świecie i człowieku.
„Wprowadzenie w psychologię C. G. Junga” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityków jungowskich, Małgorzatę Kalinowską i Tomka J. Jasińskiego, członków Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z podstawowymi pojęciami psychologii analitycznej zarówno dla praktykujących psychologów, jak i dla osób zainteresowanych pracami Carla Gustava Junga. Każdy z nich oparty jest na analizie tekstów Dzieł Zebranych i innych prac Junga, włączając w to dotychczas nie opublikowane w języku polskim. Powrót do oryginalnych tekstów umożliwia zarówno wgląd w jego teorię, jak i ogląd tego, jak tworzone przez niego pojęcia ewoluowały z biegiem czasu.