Wewnętrzne podzielenie i ponowne zjednoczenie - Donald Kalsched - seminarium | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21153,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Wewnętrzne podzielenie i ponowne zjednoczenie – Donald Kalsched – seminarium

Sie 21 2018

Wewnętrzne podzielenie i ponowne zjednoczenie – Donald Kalsched – seminarium

12 stycznia 2019

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane rozumieniem traumy z perspektywy analizy jungowskiej na cykl seminariów “Trauma i dusza” opartych na teorii Donalda Kalscheda, autora książek “Wewnętrzny świat traumy” i “Trauma and the Soul”. Prowadzić seminaria będzie Małgorzata Kalinowska, psychoanalityczka jungowska, tłumaczka “Wewnętrznego świata traumy”.

Cena:
przy zgłoszeniu do 21 grudnia 2018 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 21 grudnia 2018 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

“Przerażające, że piękno jest nie tylko straszną, ale i tajemniczą rzeczą. Tu diabeł z Bogiem się zmaga, a polem bitwy jest serce człowiecze.”
– F. Dostojewski, “Bracia Karamazow”

“Chcemy więc postulować istnienie nieświadomych kompleksów normalnie należących do ego (utrata których wydaje się być patologiczna) i tych, które normalnie nie powinny być z ego związane (ich odszczepienie z ego przynosi powrót do zdrowia). Podobnie prymitywna patologia rozpoznaje dwa rodzaje choroby: utratę duszy i opętanie przez duchy.”
– C. G. Jung, CW 8

W trakcie kolejnego seminarium dotyczącego traumy i archetypowych obron skupimy się na dynamice podziału wewnętrznego świata, zachodzącej na skutek działania silnych obron psychicznych, które pozostają aktywne, nawet gdy traumatyczna sytuacja należy już do przeszłości. Wewnętrzne podzielenie pod wpływem mechanizmów dysocjacyjnych jest wyrazem działania systemu samoochrony psychiki, którego zadaniem jest zapobieganie ponownej traumatyzacji i oddzielenie afektywnych i somatycznych śladów traumatycznego doświadczenia – oddzielenie zarówno od wewnętrznego świata, jak i od świata ludzkich relacji.

Donald Kalsched widzi działanie tych sił w kontekście teorii archetypowej Carla Gustava Junga, i pokazuje jak prymitywne energie psychiczne organizują się na nieosobowym poziomie psychiki wokół demonicznego i dobroczynnego bieguna, nawiedzając wewnętrzny świat straumatyzowanej osoby, przejawiając się na poziomie snów, fantazji i projekcji pod postacią diady Obrońcy/Prześladowcy. Kalsched zauważa, odwołując się zarówno do psychoanalitycznych, jak i jungowskich autorów, że w wypadku wczesnej traumy psychika reaguje aktywacją numinalnych warstw doświadczenia (często przejawiających się w diabolicznych/anielskich obrazach), które potem pozostają aktywne w dalszym życiu.

W trakcie seminarium zajmować będziemy się właśnie tą warstwą doświadczenia, a szczególnie jej demonicznymi i dobroczynnymi przejawami w psychice straumatyzowanej osoby. Demoniczne doświadczenie na poziomie snów, czy fantazji często jest konkretyzowane i nie zyskuje odpowiedniej uwagi na poziomie swego znaczenia dla psychicznego życia. Zobaczymy jak dzięki teorii archetypowych obron możemy w nowy sposób rozumieć znaczenie tego rodzaju obrazów i agresywnych energii z nimi związanych. Pracując z baśnią „Bezręka dziewczyna” będziemy analizować proces podziału psychicznego życia i stopniowego przywracania całości doświadczenia w procesie regresji i żałoby. Miniserial „Szpital Królestwo” posłuży nam jako metafora działania numinalnych, archetypowych energii, ich dysocjacyjnego i integrującego działania w wypadku wczesnej traumy.

Baśń: Bezręka dziewczyna
Film: “Szpital Królestwo”

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

200 zł przy wpłacie do 21 grudnia 2018
250 zł przy wpłacie po 21 grudnia 2018

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 28 grudnia dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 28 grudnia dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 4 stycznia zwrotów nie przewidujemy.

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową.

Zajęcia odbędą się 12 stycznia w godzinach od 10:30 do 18:30, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują 7,5 godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

_______________________________________

Informacja o prowadzącej

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie przez wiele lat uczestniczyła w pracach Komisji Szkoleniowej. Jest współautorką i nauczycielem Szkolenia I stopnia w psychoanalizie jungowskiej organizowanego przez PTPJ. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tags: