Wewnętrzny świat traumy - Donald Kalsched - seminarium | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21011,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.0, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Wewnętrzny świat traumy – Donald Kalsched – seminarium

Cze 28 2018

Wewnętrzny świat traumy – Donald Kalsched – seminarium

22 września 2018

Instytut Studiów Kulturowych Raven

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy osoby zainteresowane rozumieniem traumy z perspektywy analizy jungowskiej na cykl seminariów “Trauma i dusza” opartych na teorii Donalda Kalscheda, autora książek “Wewnętrzny świat traumy” i “Trauma and the Soul”. Prowadzić seminaria będzie Małgorzata Kalinowska, psychoanalityczka jungowska, tłumaczka “Wewnętrznego świata traumy”.

Cena:
przy zgłoszeniu do 31 sierpnia 2018 – 200 zł
przy zgłoszeniu po 31 sierpnia 2018 – 250 zł

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa:

“Skupiając się na „wewnętrznym świecie” traumy, mam nadzieję pokazać, w jaki sposób psychika odpowiada do wewnątrz na obezwładniające ją wydarzenia. Co na przykład się wydarza w wewnętrznym świecie, gdy życie w świecie zewnętrznym staje się nie do zniesienia? Co mówią nam sny o wewnętrznych „obrazach obiektów” psychiki? Jakie wzorce nieświadomych fantazji dostarczają wewnętrznych znaczeń ofierze traumy, gdy wstrząsające wydarzenia niszczą całkowicie znaczenia zewnętrzne? W końcu, co te wewnętrzne obrazy i struktury wyobrażeniowe mówią nam o zdumiewających ratujących życie obronach pozwalających przeżyć ludzkiemu duchowi, gdy jest on zagrożony niszczącym uderzeniem traumy?”
– Donald Kalsched, “Wewnętrzny świat traumy. Archetypowe obrony Jaźni”

W trakcie seminarium omawiać będziemy stan psychiki dotkniętej doświadczeniem traumatycznym i mechanizmy, które się w niej aktywują w tej sytuacji. Zobaczymy jak trauma uruchamia silne archetypowe energie, które pozwalają przetrwać osobie, która ucierpiała z jej powodu, ale jednocześnie zaczynają pełnić funkcje wewnętrznego autonomicznego systemu, monitorującego wszelkie relacje ze światem, powodującego retraumatyzację w dalszym życiu. Został on nazwany przez Donalda Kalscheda “systemem samoochrony”, co podkreśla jego funkcję chronienia przed zranieniem, ale jednocześnie pokazuje poziom zamknięcia na nową wiedzę i przeżywanego zagrożenia w późniejszych sytuacjach kojarzonych z traumatyzacją.

System samoochrony organizowany przez archetypowe energie psychiczne pozwala zrozumieć różnego rodzaju zjawiska często oceniane jako jednoznacznie negatywne – opór, negatywną odpowiedź terapeutyczną, niezrozumiałe ataki agresji (zarówno tej skierowanej na siebie samych jak i na innych), wewnętrzny krytycyzm sabotujący nowe doświadczenia i twórczą energię. Zwraca też uwagę na podwójność wewnętrznej sytuacji – podatną na zranienie część psychiki i wewnętrznego Obrońcę/Prześladowcę chroniącego ją przed retrauamtyzacją. Pozwala również uwzględnić znaczenie wyobraźni i duchowego wymiaru straumatyzowanej psychiki, zarówno w ich dobroczynnych jak i demonicznych aspektach.

W trakcie seminarium będziemy ilustrować fragmenty teorii przykładami ze snów, baśni i filmów. Szczególną uwagę poświęcimy sytuacji traumatycznego opuszczenia i braku odpowiedzi na indywidualność dziecka, która prowadzi do wewnętrznego podzielenia i zatrzymania w rozwoju fragmentu psychiki, a którą doskonale ilustruje baśń o “Piotrusiu Panu”. Będziemy omawiać różne możliwe wersje tej opowieści, między innymi przedstawioną w filmie “Hook”.

Seminarium przeznaczone jest zarówno dla osób zajmujących się pracą z traumą, jak i tych, które zainteresowane są rozumieniem traumy i jej symbolicznych i codziennych przejawów.

INFORMACJA O CENIE I REJESTRACJI:

Cena:

200 zł przy wpłacie do 31 sierpnia 2018
250 zł przy wpłacie po 31 sierpnia 2018

Osoby zainteresowane uczestnictwem w seminarium prosimy o zgłoszenie na adres mailowy: contact@raven.edu.pl

Za rezerwację miejsca uznajemy opłacenie udziału w seminarium. W wypadku odwołania udziału do 7 września dokonujemy zwrotu całości opłaty seminaryjnej. W wypadku odwołania po 7 września dokonujemy zwrotu odpowiednio 100 zł (przy opłacie 200 zł) i 150 zł (przy opłacie 250 zł). W wypadku odwołania po 14 września zwrotów nie przewidujemy.

W wypadku odwołania seminarium przez organizatora zwrotowi podlega całość wpłaconej kwoty.
W wypadku braku wolnych miejsc możliwe jest zgłoszenie się na listę rezerwową.

Zajęcia odbędą się 22 września w godzinach od 10:30 do 18:30, z półtoragodzinną przerwą na lunch. Obejmują 7,5 godzin szkoleniowych. Uczestnicy otrzymują certyfikat uczestnictwa z wyszczególnieniem tematyki i ilości odbytych godzin szkoleniowych i kopię materiału wykładowego prezentowanego w trakcie seminarium.

_______________________________________

Informacja o prowadzącej

Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie przez wiele lat uczestniczyła w pracach Komisji Szkoleniowej. Jest współautorką i nauczycielem Szkolenia I stopnia w psychoanalizie jungowskiej organizowanego przez PTPJ. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Tags: