Zielarki, akuszerki, szarlatanki, feministki, czcicielki diabła, czy pogańskie kapłanki: rzecz o czarownicach - RAVEN
 

Zielarki, akuszerki, szarlatanki, feministki, czcicielki diabła, czy pogańskie kapłanki: rzecz o czarownicach

sty 24 2018

Zielarki, akuszerki, szarlatanki, feministki, czcicielki diabła, czy pogańskie kapłanki: rzecz o czarownicach

23 marca 2018

18:00 – 20:15

Lokalizacja:

Cafe Desa

Czeladź, Rynek 26

 

Zapraszamy zainteresowanych punktami stycznymi pomiędzy psychoanalizą a kulturą na spotkania Klubu Dyskusyjnego organizowane przez Instytut Studiów Kulturowych – RAVEN.

 

WSTĘP WOLNY

 

Ilość miejsc ograniczona. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe potwierdzenie uczestnictwa:
contact@raven.edu.pl

GOŚĆ: dr Adam Anczyk

 

MODERATOR SPOTKANIA: Antonina Szybowska

 

Długi, haczykowaty nos, twarz pokryta kurzajkami, szpiczasty kapelusz, chata na skraju wsi, nieodłączny koci towarzysz, zdolność rzucania uroków, a nade wszystko miotła jako środek transportu na sabat – oto atrybuty składające się na stereotypowe wyobrażenie czarownicy. Kultura zna jednak o wiele więcej wizerunków, archetypów i postaci kobiet – ale także i mężczyzn – parających się sztukami magicznymi. W trakcie wykładu przyjrzymy się różnym sposobom interpretacji fenomenu czarownic z kulturoznawczej i psychologicznej perspektywy. Zwrócimy też uwagę na transformacje mitu czarownicy w różnych obszarach – popkulturze, polityce i religii, a także przeniesiemy się w świat osób współcześnie określających się mianem czarownic.

o prowadzącym

Dr Adam Anczyk

 

Psycholog religii, religioznawca, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Psychologii Religii i Duchowości Akademii Ignatianum w Krakowie. Interesuje się interfejsem psycho-kulturowym, nowymi zjawiskami kulturowymi i religijnymi (szczególnie neopogaństwem) oraz problematyką różnorodności religijnej i relacji międzykulturowych w ujęciu psychologicznym. Autor książki na temat współczesnego druidyzmu The Golden Sickle: An Introduction to Contemporary Druidry (2014). Redaktor naukowy polskiego wydania The Witch Cult in Western Europe M. A. Murray oraz współredaktor tomu Czarownice: studia z kulturowej historii fenomenu (2017).

O Klubie dyskusyjnym

Klub dyskusyjny „Psychoanaliza kultury” to propozycja comiesięcznych spotkań odbywających się na styku kulturoznawstwa i psychoanalizy.  W trakcie spotkań poszukujemy rozumienia zarówno historycznych jak i współczesnych zjawisk kulturowych. Spotkania odbywają się w Czeladzi od jesieni 2016 roku. Moderatorem spotkań czeladzkich jest Antonina Szybowska – członek zespołu RAVEN.

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.