Nan Savage Healy – Toni Wolff i Carl Gustav Jung. Współpracownicy

Nan Savage Healy autorka książki Toni Wolff i Carl Gustav Jung. Współpracownicy
sty 10 2023

Nan Savage Healy – Toni Wolff i Carl Gustav Jung. Współpracownicy

Pierwsze wyczerpujące i kompleksowe opracowanie osobistej i profesjonalnej współpracy Toni Wolff i C.G. Junga. Na temat Junga napisano już wiele publikacji i przeprowadzono niezliczone badania, lecz o Toni Wolff, którą sam twórca psychologii analitycznej nazywał kobietą swojego życia, wciąż wiadomo niewiele.  Błyskotliwa, przenikliwie intuicyjna Wolff uzupełniała się intelektualnie z Jungiem i wniosła w jego idee perspektywę kobiecą. W istocie jej wpływ na jego myśl okazuje się o wiele silniejszy niż sądzono, zwłaszcza że oboje, już na wczesnym etapie współpracy, odkryli, że mogą osiągnąć więcej razem niż osobno. Ich głęboka, wyrazista relacja zaowocowała na początku XX wieku przełomem w spojrzeniu na ludzką psychikę. Książka Toni Wolff i Carl Gustav Jung. Współpracownicy została napisana na podstawie wiarygodnych relacji i dowodów, w tym nagrań archiwalnych, prywatnych dokumentów rodzinnych, autorskich oświadczeń Junga i Wolff, jak również osobistych zapisków z dzienników Wolff. To opowieść o dwóch niezwyczajnych osobowościach, których relacja ożywiała wzajemnie ich umysły i dotykała duszy.

 

Toni Wolff i Carl Gustav Jung to historia, którą należało wreszcie opowiedzieć. Nan Savage Healy szczegółowo udokumentowała życie i spuściznę Toni Wolff i jej związku z C.G. Jungiem, a także udowodniła, że należy o niej myśleć jako o współtwórczyni psychologii analitycznej. Jestem pod wielkim wrażeniem warsztatu Nan Savage Healy i jej elokwencji. Oparła swoją metodę na szczegółowych badaniach historycznych, uzupełniając je swoją głęboką wrażliwością psychologiczną. Jej ujęte w książce spostrzeżenia na temat Wolff i Junga raz po raz mnie zaskakiwały. Przeczytałem jej książkę z przyjemnością i wielkim zainteresowaniem.

prof. dr hab. Patrick J. Mahaffey, Mythological Studies, Pacifica Graduate Institute

 

Dr Nan Savage Healy (1950–2018) – niezależna badaczka i naukowczyni; publikowała artykuły w „Jungian Journal Psychological Perspectives” i prowadziła wykłady m.in dla C.G. Jung Institute w Los Angeles na tematy związane z kulturą, sztuką oraz psychologią analityczną. Jej badania dotyczące współpracy Toni Wolff i C.G. Junga zostały sfinansowane dzięki grantom, które otrzymała od Fundacji Josepha Campbella oraz Countway Library of Medicine na Uniwersytecie Harvarda.

 

Książka ukaże się nakładem Instytutu Studiów Kulturowych Raven w 2023 roku.

Przekład: Marta Kotarba

3 komentarze
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
3 komentarze
  • Małgorzata Skórska
    Odpowiedz

    Witam, mam pytanie czy wymyślicie Państwo o wydaniu książki „Ciężarna dziewica” Marion Woodman?

    19 stycznia, 2023 at 17:41

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.