Tawerna ruiny: myśli z Antropocenu – Tomasz J. Jasiński

  TOMASZ J. JASIŃSKI

 

Nie wchodź do Tawerny Ruin
nie przestrzegając jej zasad
albowiem mieszkańcy jej progu
są powiernikami Króla

                     Szamsuddin Mohammad Hafez Szirazi

 

 

 

„Jestem psychoanalitykiem jungowskim i członkiem Zarządu RAVEN. Za dnia pracuję terapeutycznie w relacjach międzyludzkich. Nocą interesuję się spotkaniami różnych obszarów ludzkiego doświadczenia. Interesuje mnie kondycja współczesnej psychiki, naznaczonej rozpięciem pomiędzy ustępującym paradygmatem postrzegania rzeczywistości a tym nowym, który dopiero się wyłania.

W mojej przestrzeni blogowej będą treści nieoczywiste. Takie krążące na obrzeżach: pomiędzy i wokół różnych spraw. Takie, które odwołują się do wyobraźni, jaka jest dostępna w świecie, który wyobraźni nie sprzyja. Treści formułowane wprost to przekaz informacyjny, a ja w tej materii mam niewiele do powiedzenia. Świat już jest zresztą zalany informacjami, których nie sposób przerobić. To, co pozostaje, w całej swej prostocie nie jest wcale proste. Nie da się łatwo nazwać. Dlatego nie ciągnie mnie w kierunku łopatologii znaczeń. Dzisiejszy świat na nowo odkrywa „trzeci rodzaj kłamstw”: kiedyś były statystyki, dzisiaj jest semantyka.

Idea szukania sensu na obrzeżach, w miejscach zniszczenia, w spelunkach, jest tak naprawdę stara jak świat, który się kończy. W czasach granicznych, kiedy wiele rzeczy przestaje mieć znaczenie, wraca się do tego, co podstawowe i najprostsze.

Zamiast do różnego rodzaju inteligencji, rozumu czy innych tam władz poznawczych, odwołuję się do intuicji i do wyobraźni. Wyobraźni, która nie jest ani śnieniem na jawie, ani oderwanym od rzeczywistości fantazjowaniem, ani też oddaniem się swobodnym skojarzeniom w ramach ustalonych konstrukcji wyjaśniających. Wyobrażeniowość jest żywą tkanką, która nas otacza i w której jesteśmy zanurzeni. Jest naturalnym językiem wyrazu psyché. Jest nią samą.”

 

Tomek pracuje w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię i psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich.

 

Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia, ujętymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Jest autorem tekstów w temacie spotkań między różnymi obszarami doświadczenia oraz przekraczania granic mentalnych wynikających z ustępującego paradygmatu myślenia o świecie i człowieku.

 

 

Więcej o Tomaszu J. Jasińskim na stronie Raven

 

Strona internetowa

Tawerna ruiny: myśli z Antropocenu