Kolejna stała rubryka w naszym czasopiśmie "Raven. Psychologia głębi i kultura" to wprowadzenie w "Czerwoną Księgę" Carla Gustava Junga. Tomasz J. Jasiński opowiada nam tym razem o wyprawie w poszukiwaniu duszy, którą ilustruje ona dla Junga. Czekając na polskie wydanie "Czerwonej Księgi" zapraszamy też Państwa na nasze wykłady w Warszawie oparte na naszej serii artykułów....
TOMASZ J. JASIŃSKI
Nie wchodź do Tawerny Ruin
nie przestrzegając jej zasad
albowiem mieszkańcy jej progu
są powiernikami Króla
Szamsuddin Mohammad Hafez Szirazi
„Jestem psychoanalitykiem jungowskim i członkiem Zarządu RAVEN. Za dnia pracuję terapeutycznie w relacjach międzyludzkich. Nocą interesuję się spotkaniami różnych obszarów ludzkiego doświadczenia. Interesuje mnie kondycja współczesnej psychiki, naznaczonej rozpięciem pomiędzy ustępującym paradygmatem postrzegania rzeczywistości a tym nowym, który dopiero się wyłania.
W mojej przestrzeni blogowej będą treści nieoczywiste. Takie krążące na obrzeżach: pomiędzy i wokół różnych spraw. Takie, które odwołują się do wyobraźni, jaka jest dostępna w świecie, który wyobraźni nie sprzyja. Treści formułowane wprost to przekaz informacyjny, a ja w tej materii mam niewiele do powiedzenia. Świat już jest zresztą zalany informacjami, których nie sposób przerobić. To, co pozostaje, w całej swej prostocie nie jest wcale proste. Nie da się łatwo nazwać. Dlatego nie ciągnie mnie w kierunku łopatologii znaczeń. Dzisiejszy świat na nowo odkrywa „trzeci rodzaj kłamstw”: kiedyś były statystyki, dzisiaj jest semantyka.
Idea szukania sensu na obrzeżach, w miejscach zniszczenia, w spelunkach, jest tak naprawdę stara jak świat, który się kończy. W czasach granicznych, kiedy wiele rzeczy przestaje mieć znaczenie, wraca się do tego, co podstawowe i najprostsze.
Zamiast do różnego rodzaju inteligencji, rozumu czy innych tam władz poznawczych, odwołuję się do intuicji i do wyobraźni. Wyobraźni, która nie jest ani śnieniem na jawie, ani oderwanym od rzeczywistości fantazjowaniem, ani też oddaniem się swobodnym skojarzeniom w ramach ustalonych konstrukcji wyjaśniających. Wyobrażeniowość jest żywą tkanką, która nas otacza i w której jesteśmy zanurzeni. Jest naturalnym językiem wyrazu psyché. Jest nią samą.”
Tomek pracuje w Warszawie i w sieci globalnej. Studiował filozofię, psychologię i psychotronikę na kilku różnych uniwersytetach w kraju i za granicą. W trakcie kilkunastoletniej praktyki psychoterapeutycznej pracował z osobami dotkniętymi różnymi formami cierpienia i w różnym wieku, począwszy od osób poniżej trzeciego roku życia, do osób osiemdziesięcioletnich.
Interesuje się naturą cierpienia i procesami leczenia, ujętymi z perspektywy psychologii głębi i duchowości, punktami zranienia i zniszczenia w życiu indywidualnym i zbiorowym oraz powstającymi z nich potraumatycznymi strukturami rzeczywistości. Jest autorem tekstów w temacie spotkań między różnymi obszarami doświadczenia oraz przekraczania granic mentalnych wynikających z ustępującego paradygmatu myślenia o świecie i człowieku.
Więcej o Tomaszu J. Jasińskim na stronie Raven