Małgorzata Kalinowska | RAVEN
1953
page-template-default,page,page-id-1953,theme-hudsonwp,edgt-core-1.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Małgorzata Kalinowska

psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka

MAŁGORZATA KALINOWSKA

“Nie piszę o tym, co wiem na pewno, piszę o tym, nad czym się zastanawiam, co porusza moje myślenie i wyobraźnię. Czasem są to poważne teksty, czasem krótkie notatki na marginesach, lub cytaty, które zapełniają moją głowę i nijak nie chcą odejść. Czasem wydaje mi się, że tekst w czasach płynnej współczesności staje się zupełnie zbędny, toniemy w jego nadmiarze i najczęściej szybko tracimy nim zainteresowanie, już po pierwszym akapicie przeskakując od jednego do drugiego. Pomimo tego wciąż wracam do tekstu, kierowana tą samą arogancją, co wszystkie piszące osoby i skrytą nadzieją, że słowo pozwoli objąć mi to, jest jeszcze niejasne i co dopiero wyłania się – że będzie w stanie być żywym narzędziem tworzenia znaczeń.”

Małgorzata Kalinowska

 

Psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka, członek zarządu Raven. Małgorzata interesuje się punktami spotkań między psychologią, socjologią i literaturą, pozwalającymi na zrozumienie długoterminowych reakcji na traumatyczne doświadczenia na poziomie narodów i kultur. Zajmuje się również reakcją psychiki na doświadczenia traumatyczne według współczesnego psychoanalitycznego rozumienia. Równolegle interesuje się zmieniającym się charakterem naszego doświadczenia siebie i świata w globalnej współczesności. Jest fascynatką alchemii, kultury mestiza, koncepcji pogranicza we współczesnej eseistyce i psychologii, i koncepcji „zjawy” wyjaśniającej wpływ nieobecnych i utraconych elementów psychiki kulturowej (Derrida, Abraham i Torok, Kimbles).

Opowiastki o współczesności