Prezentowana pierwsza część wspomnień o Romanie Nowotarskim i prace jego uczniów są częścią wystawy Hommage à Nowotarski. Przepis na wolność, która odbyła się w Muzeum Historii Katowic w 2013 roku. ...
NATALIA KRUSZYNA
„Miałam zaszczyt rozmawiać z wieloma artystami, a każda rozmowa była niepowtarzalnym spotkaniem z drugim człowiekiem i jego światem.
Spotkania te były rozmaite: długie i krótkie, jednorazowe i wielokrotne, istotne i błahe, emocjonalne i zdroworozsądkowe, szczere i skryte, za pośrednictwem współpracowników, uczniów, rodziny, czy wręcz tylko dzieł, tekstów i wywiadów, jednak najczęściej w cztery oczy.
Chciałabym po prostu ocalić je od zapomnienia.
Starałam się oddać ich charakter w swobodnej formie różnokształtnych esejów, bo intryguje mnie również forma i sposób pisania o sztuce. A że dobra rozmowa to dialog, zatem jest tam także coś ze mnie. Zechcecie dołączyć, Drodzy Czytelnicy?”
Obiecuję też, od czasu do czasu, nieco nowości: aktualne spotkanie, inspirujący powidok, myśl przelotną, nieoczekiwany zachwyt, którymi mam nadzieję, pozwolicie się urzec .
Natalia Kruszyna
Natalia Kruszyna – historyk sztuki i aktorka, nierzadko łącząca swoje pasje. Z werwą prowadzi popularne wykłady o sztuce, organizuje wystawy, pisze o plastyce tak, by dotrzeć do wrażliwości czytelnika, uważając za swą powinność bycie tłumaczem, a nie prawodawcą. Pracuje w Muzeum Historii Katowic, współdziała z wieloma artystami i niezależnymi teatrami, dla których obraz jest istotnym środkiem wyrazu, a wynikające zeń emocje pomagają odnaleźć drogę do rozumienia sztuki i człowieka. Jest autorką wystaw, esejów i artykułów o sztuce, zwłaszcza współczesnej, których bohaterami są Hans Bellmer, Jerzy Duda-Gracz, Konrad Swinarski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, oraz m.in. Renata Bonczar, Ireneusz Botor, Józef Budka, Sławomir Chrystow, Jan Dubiel, Edward Josefowski, Adam Kirchner, Celina Kirchner, Ewa Satalecka, Ewa Sycha, Aleksandra Telka-Budka, Beata Wąsowska, polska grafika XIX/XX w., żydowski cmentarz w Katowicach. Jest także współautorką książki i płyty Pałam chęcią malowania Jej Asymetrji… Witkacy, wielokrotnie przygotowywała teatralne wernisaże wystaw oraz ilustrowała przy pomocy dzieł sztuki rozmaite artystyczne prezentacje. Wciąż przygotowuje i wygłasza ilustrowane, popularyzatorskie wykłady z historii sztuki m.in. o Witkacym, Dudzie-Graczu, surrealizmie, modzie dwudziestolecia międzywojennego, ideale kobiety w sztuce.