Polskie kompleksy kulturowe – cykl wykładów

rozpoczynamy 13 września 2019
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy na cykl wykładów dotyczących koncepcji kompleksów kulturowych, który koncentrować się będzie na obrazach z polskiej psychiki kulturowej. Wykłady prowadzić będzie Małgorzata Kalinowska, psychoanalityczka jungowska.

 

Cena pojedynczego wykładu: 35 zł

 

Bilety można nabyć w naszym sklepie na stronie raven.edu.pl (informacje poniżej).

„George Bernard Shaw powiedział kiedyś, że istnieją trzy prawdziwie tragiczne narody na świecie: Polacy, Żydzi i Irlandczycy (…). W moim kraju, Ameryce, uważa się, ze tragedia to coś, z czym możesz walczyć, jak z paleniem czy nadwagą. Każdy Polak czuje w swej duszy, że tragedia nie jest oparta na jakości życia, ona jest samym życiem.”
– Michael J. Kaufman

 

Cykl wykładów „Polskie kompleksy kulturowe” oparty jest na koncepcji kompleksu kulturowego i nieświadomości kulturowej wywodzących się z psychoanalizy jungowskiej. Pojęcia te pozwalają zrozumieć, w jaki sposób przeszłe doświadczenia formują spostrzeganie bieżących wydarzeń, powodują powstawanie silnych linii podziału i nierozwiązywalnych konfliktów. Kompleks kulturowy to zbiór doświadczeń skupiony wokół określonego wątku (tak jak na przykład kompleks mesjanistycznego Cierpiącego bohatera, którego powrót współcześnie widzimy w naszym życiu społeczno-politycznym). Najczęściej powstaje w momentach historycznych zmagań, pozwalając na zachowanie poczucia tożsamości i nadanie sensu poświęceniu w obliczu traumatycznego doświadczenia. Z biegiem czasu jednak kompleksy kulturowe mają tendencję do usztywniania się w swoich narracjach i zaczynają służyć raczej obronie przed nowym doświadczeniem, niż dostarczać narzędzi przetrwania w trudnych sytuacjach. Sprawiają, że nowe sytuacje opisywane są w kontekście dawnych walk i zagrożeń, utrudniając rozwiązywanie bieżących problemów, a czasem stając się źródłem nowych.

 

W trakcie cyklu wykładów zapoznamy się z teorią kompleksów kulturowych i spróbujemy wyłonić niektóre z cech typowych dla polskiej sytuacji. Zobaczymy jak ta koncepcja psychologiczna pozwala na zrozumienie silnych emocji, które nami rządzą w dyskusjach na tematy społeczno-polityczne, i stwarza przestrzeń na refleksję nad podejściem do historii i bieżących sytuacji.

 

Tematy wykładów: 

  • Kompleksy kulturowe przy stole rodzinnym i w wielkiej polityce – 13 września 2019
  • Kompleksy kulturowe i linie podziału – 11 października
  • Retropia – powrót wyobrażonej przeszłości – 15 listopada
  • Wielka Matka i Ojciec Narodu – 13 grudnia
  • Wina i wstyd w polskim kompleksie kulturowym – 17 stycznia 2020
  • Mit mesjanizmu polskiego – 7 luty 2020

 

Od października 2019 wykłady będą dostępne również w formie webinariów, informacje o terminach ukażą się we wrześniu.

O wykładowcy

Wykłady prowadzi: Małgorzata Kalinowska, psychoanalityczka jungowska zajmująca się doświadczeniem traumatycznym na poziomie zbiorowym, autorka artykułów dotyczących pamięci zbiorowej i polskiego kompleksu kulturowego.

Strona internetowa

Wszystkie wykłady

Brak wydarzeń

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz