Seminarium superwizyjne – spotkanie 1: „Tożsamość terapeutyczna, tożsamość analityczna” (Czeladź)

seminarium superwizyjne Tożsamość terapeutyczna, tożsamość analityczna Czeladź
sie 22 2024

Seminarium superwizyjne – spotkanie 1: „Tożsamość terapeutyczna, tożsamość analityczna” (Czeladź)

Zapraszamy na pierwszy z cyklu seminariów superwizyjnych „Postawa analityczna”, który odbędzie się 14.09.2024 r. w Czeladzi.

 

Małgorzata Kalinowska o seminarium „Tożsamość terapeutyczna, tożsamość analityczna” w Czeladzi:

 

Co współtworzy naszą zawodową tożsamość, jak ją formułujemy i jaką funkcję pełni w procesie pracy z pacjentem?

 

Tożsamość w pracy analityka i terapeuty jest kwestią o kluczowym znaczeniu – tak ważną, że współcześnie konsteluje się w centrum mainstreamowej dyskusji, w którą zaangażowane są struktury, strony, argumenty, regulacje odwołujące się do podstawowych definicji (np. magia i rzeczywistość). Bywa, że tożsamość wiązana jest z wiernością lub niewiernością, z lojalnością, a także z obawą przed istnieniem i nieistnieniem. Tożsamość buduje się na fundamentach i filarach, jest uzyskiwana, nadawana, podtrzymywana przez wiernych i odrzucana przez outsiderów. Wyliczam w tym miejscu tych kilka wyrazistych obrazów (które sygnalizują obecność silnego kompleksu kulturowego), aby pokazać, że tożsamość wciąż zachowuje swą paradoksalną naturę – obejmującą takosamość i specyficzność, pragnienie identyfikacji i relacji, podobieństwo i różnicę, a pole jej różnicowania i przekształcania się wskazuje na twórczy charakter psychologii i samej psychiki.
W trakcie seminarium zajmować się będziemy stałymi i bieżącymi aspektami terapeutycznej i analitycznej tożsamości, przyglądając się temu, jak jej przejawy i dynamika z nią są obecne w procesach leczenia. Sprawdzimy, w jaki sposób w polu leczenia funkcjonują figury ojców i matek, założycieli i założycielek historii myśli, autorytetów i grup, abyśmy wraz z kolejnymi seminariami mogli poszerzać nasze rozpoznanie wzajemnej interakcji pomiędzy różnymi teoriami myśli i praktyki klinicznej, które współtworzą naszą tożsamość.
Jako punkt wyjścia posłuży nam przewrotny artykuł Wolfganga Giegericha „Psychologia jungowska – bezpodstawne przedsięwzięcie. Refleksje nad naszą jungowską tożsamością” i mój artykuł „Od pogranicza do ortodoksji. Do czego jest nam potrzebna historia psychologii analitycznej” (oba ukazały się w pierwszym numerze czasopisma „Raven. Psychologia głębi i kultura”).

 

Zapraszam serdecznie
Małgorzata Kalinowska

  

Szczegółowe informacje i zapisy: https://mailchi.mp/e9b1708726f2/seminarium

 

O Małgorzacie Kalinowskiej:
psycholożka, psychoanalityczka i superwizorka jungowska, Polskie Stowarzyszenie Psychoanalityków Jungowskich, Polskie Towarzystwo Psychoanalizy Jungowskiej, International Association for Analytical Psychology.
0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.