Aleksandra Szczepaniak - Nowoczesne symbole. "Raven" Nr 2/2019 | RAVEN
23343
post-template-default,single,single-post,postid-23343,single-format-standard,theme-hudsonwp,edgt-core-1.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Aleksandra Szczepaniak – Nowoczesne symbole. “Raven” Nr 2/2019

Wrz 16 2019

Aleksandra Szczepaniak – Nowoczesne symbole. “Raven” Nr 2/2019

Artykuł Nowoczesne symbole analityczki jungowskiej Aleksandry Szczepaniak wprowadza nas w świat współczesnych symboli sennych. Czy struktura współczesnych snów podobna jest strukturze dawniejszych? Czy współczesne symbole wnoszą nowe treści, czy są nowym językiem dla wcześniejszych obrazów? Samochód, winda, metro i pociąg, komputer, miasto, to obrazy senne, którym poświęcony jest tekst.

 

Gdyby wyśnić sen o tworzeniu i przekształcaniu się symboli, zobaczylibyśmy ogniste rydwany zmieniające się z jednej strony w wozy i dyliżansy, pędzące lokomotywy parowe, automobile a potem samochody, a z drugiej w dziwaczne latające machiny Leonarda, balony, sterowce, samoloty i rakiety. Ptaki przekształcałyby się w druty telegraficzne, telefony, pagery i telefony komórkowe, a ogień zapłonąłby w żarówce LED. Sny są lustrem naszej kultury, odzwierciedleniem cywilizacji, a świadomość karmiąca się zmieniającymi się obrazami musi odnaleźć miejsce dla swoich wytworów. Symbol jest symbolem jedynie wtedy, gdy generuje nowe znaczenia. (…)

 

Sny z ostatnich kilku lat wskazują na przesuwanie się płyt tektonicznych, znikanie starych lądów i pojawianie się nowych wyzwań. W tle pojawia się przestrzeń „pomiędzy”. Ta kraina chaosu wypełniona jest ciemną materią, z której jeszcze nie wyłaniają się określone obrazy. W przestrzeni analitycznej zazwyczaj towarzyszy jej nieokreślony niepokój, lęk przed dotknięciem nieznanego. Marzenia senne szybciej obrazują zachwianie starego porządku i nieśmiałe zwiastuny nowego ładu. Podobnie jak w historii literatury mamy tu do czynienia z nurtem wstępującym (czyli tym, co wybiega w przyszłość) i z tendencją zstępującą (nawiązania do poprzedniej epoki). W języku Junga odpowiada temu finalizm i przyczynowość, a w psychologii archetypowej Hillmana obrazuje to odwieczny taniec seneksa i puera.

 

Szczepaniak A. (2019). Nowoczesne symbole. “Raven. Psychologia głębi i kultura” nr 2/2019 (02), s. 26-33.

Dr n. hum. Aleksandra Szczepaniak – analityczka jungowska i superwizorka, członek Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Prowadzi projekt Akademia Marzeń Sennych.

0 Comments
Share Post
Tags:
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.