Ciało i seksualność w kulturze islamu | RAVEN
post-template-default,single,single-post,postid-21230,single-format-standard,edgt-core-1.0.1,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-2.2, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Ciało i seksualność w kulturze islamu

Gru 20 2018

Ciało i seksualność w kulturze islamu

4 stycznia 2019

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy na cykl wykładów, którego tematem są kluczowe zagadnienia islamu, niezbędne dla zrozumienia istoty tej religii jak i związanej z nim kultury. Będą to także zagadnienia, które poza obszarem kultury muzułmańskiej są najczęściej niezrozumiałe lub też, zwłaszcza w czasach szalejącej islamofobii, panowania huntingtonowskiego mitu ,,zderzenia cywilizacji” i pop – wiedzy, bywają rozumiane całkiem opacznie.

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

Podróżujący na Bliski Wschód XIX – wieczni europejscy podróżnicy w ,,człowieku Orientu” widzieli maszynę seksualną – i mężczyźni i kobiety byli dla nich istotami, których jednymi z nielicznych uczuć było pobudzenie seksualne, które byli w stanie zaspokajać bez przerwy. Ten obraz mężczyzn Wschodu – niewyżytych samców przetrwał do dziś w imaginarium Zachodu, podczas gdy wraz z przemianami obyczajowymi w Europie kobiety ze świata Orientu zaczęto postrzegać jako uciśnione, wprost aseksualne niewolnice, poddane kaprysom mężczyzny, a ich frywolny urok rozpusty odszedł wraz z rewolucją seksualną w świecie Zachodu.
Podczas naszego ostatniego wykładu pragnę rozgonić gęsty niczym dym haszyszu opary wyobraźni erotycznej Europy i przedstawić sposób w jaki islam traktuje kwestie ciała i seksualności, a także ściśle z nimi związane zagadnienia prokreacji, małżeństwa i rodziny. Dowiemy się nie tylko o normatywnej roli islamu wobec spraw płci, ale także zapoznamy się z kulturowymi implikacji kwestii obyczajowych.

__________________

Dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim, zainteresowania naukowe: język Koranu, islam europejski, zagadnienia współczesnego islamu.