Ciało i seksualność w kulturze islamu - RAVEN
 

Ciało i seksualność w kulturze islamu

gru 20 2018

Ciało i seksualność w kulturze islamu

4 stycznia 2019
18:30 – 20:30
Lokalizacja:

Raven – Instytut Studiów Kulturowych

Czeladź, ul. Żabia 12

Zapraszamy na cykl wykładów, którego tematem są kluczowe zagadnienia islamu, niezbędne dla zrozumienia istoty tej religii jak i związanej z nim kultury. Będą to także zagadnienia, które poza obszarem kultury muzułmańskiej są najczęściej niezrozumiałe lub też, zwłaszcza w czasach szalejącej islamofobii, panowania huntingtonowskiego mitu ,,zderzenia cywilizacji” i pop – wiedzy, bywają rozumiane całkiem opacznie.

 

Cena pojedynczego wykładu: 35 zł

 

Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl

Wykłada: dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

 

Podróżujący na Bliski Wschód XIX – wieczni europejscy podróżnicy w ,,człowieku Orientu” widzieli maszynę seksualną – i mężczyźni i kobiety byli dla nich istotami, których jednymi z nielicznych uczuć było pobudzenie seksualne, które byli w stanie zaspokajać bez przerwy. Ten obraz mężczyzn Wschodu – niewyżytych samców przetrwał do dziś w imaginarium Zachodu, podczas gdy wraz z przemianami obyczajowymi w Europie kobiety ze świata Orientu zaczęto postrzegać jako uciśnione, wprost aseksualne niewolnice, poddane kaprysom mężczyzny, a ich frywolny urok rozpusty odszedł wraz z rewolucją seksualną w świecie Zachodu.
Podczas naszego ostatniego wykładu pragnę rozgonić gęsty niczym dym haszyszu opary wyobraźni erotycznej Europy i przedstawić sposób w jaki islam traktuje kwestie ciała i seksualności, a także ściśle z nimi związane zagadnienia prokreacji, małżeństwa i rodziny. Dowiemy się nie tylko o normatywnej roli islamu wobec spraw płci, ale także zapoznamy się z kulturowymi implikacji kwestii obyczajowych.

 

 

__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.

 

Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.

O wykładowcy

Dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim

Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim, zainteresowania naukowe: język Koranu, islam europejski, zagadnienia współczesnego islamu.

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

ZapiszZapisz

0 Comments
Udostępnij
Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
Brak komentarzy

Post a Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.