
Islam jako projekt społeczny
Zapraszamy na cykl wykładów, którego tematem są kluczowe zagadnienia islamu, niezbędne dla zrozumienia istoty tej religii jak i związanej z nim kultury. Będą to także zagadnienia, które poza obszarem kultury muzułmańskiej są najczęściej niezrozumiałe lub też, zwłaszcza w czasach szalejącej islamofobii, panowania huntingtonowskiego mitu ,,zderzenia cywilizacji” i pop – wiedzy, bywają rozumiane całkiem opacznie.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl
Wykłada: dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim
Etyka islamu obejmuje zarówno wymiar indywidualny jak i kolektywny. W okresie 1400 lat istnienia islamu na bazie nauczania wykształcił się model społeczny, którego zaczątkiem i wzorem była pierwsza społeczność muzułmańska w Medynie. Ten model regulował relacje społeczne, ekonomiczne, religijne i etniczne w społeczności, a swoją najpełniejszą formę osiągnął w okresie panowania Osmanów. Model ten przestał działać wraz z upadkiem kalifatu, podziałem świata muzułmańskiego, jego pośpieszną i powierzchowną westernizacją i został zastąpiony przez importowane ze świata Zachodu systemy polityczne i gospodarcze. Jednak tęsknota za społecznym projektem islamu towarzyszy dziś ruchom społecznym i politycznym w świecie muzułmańskim.
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Dr Beata Abdallah-Krzepkowska, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim
Absolwentka arabistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunkt w Zakładzie Orientalistyki na Uniwersytecie Śląskim, zainteresowania naukowe: język Koranu, islam europejski, zagadnienia współczesnego islamu.