Karol Domański, Adam Kościuk – Refleksje wokół „Cyklu życia”, „Raven” Nr 1/2019

kwi 04 2019

Karol Domański, Adam Kościuk – Refleksje wokół „Cyklu życia”, „Raven” Nr 1/2019

Kolejnym stałym działem naszego kwartalnika jest recenzja książki. W pierwszym numerze „Raven” tłumacze książki Erela Shalita Cykl życia. Archetypowa droga człowieka (Eneteia, 2017) – Karol Domański i Adam Kościuk – opowiadają nam o treści książki i o swoim kontakcie z jej autorem. Gorąco polecamy!

 

Dlaczego warto przeczytać tę książkę?

 

Po pierwsze dlatego, że można dzięki niej zbudować „wewnętrzny kompas”. Zgodnie z tym, że jedną z funkcji mitu jest orientowanie człowieka w jego życiowych doświadczeniach, Cykl życia odnosi baśnie, mity i przypowieści z rozmaitych kultur do zwykłych i niezwykłych aspektów życia indywidualnego człowieka. W dzisiejszych czasach relatywizacji wartości i wzorców człowiek często czuje się samotny i zagubiony, tak więc orientacja, umożliwiająca odróżnienie tego, co mamy wspólnego z innymi ludźmi, od tego, co w nas jest indywidualne czy unikalne, wydaje się niezwykle istotna.

 

Drugą korzyścią jest to, że Erel Shalit w swojej książce nie patologizuje żadnego z etapów życia. Bycie starym i starzenie się jest dużym wyzwaniem, kiedy żyje się w kulturze wielbiącej dzieciństwo i młodość. Cykl życia odsłania przed nami przestrzeń, obejmującą każdy z odcinków życiowej podróży. To przestrzeń, z której możemy czerpać, mając świadomość, że „siła wieku” nie jest zarezerwowana dla młodości czy wczesnej dorosłości, i że każdy wiek ma zarówno swoją siłę, jak i swoje słabości, szanse i zagrożenia.

 

Domański K., Kościuk A. (2017). Cykl życia. Archetypowa droga człowieka. „Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 1/2019 (01), s. 80-82.

Erel Shalit o "Cyklu życia"

Karol Domański – analityk jungowski, psycholog. Razem z Adamem Kościukiem założył w 2012 roku Pracownię Psychologiczną RefleksJA, łącząc w jej ramach nurt jungowski z psychologią zorientowaną na proces. W ramach swojej działalności prowadzą psychoterapię, wykłady i warsztaty rozwojowe oraz tłumaczą materiały (filmy i książki) z szeroko pojętej psychologii na język polski. W 2017 roku przetłumaczyli książkę Cykl życia Erela Shalita. Od 2016 roku prowadzą również kanał filmowy, na którym można znaleźć między innymi film wspomniany w artykule.

Kwartalnik Raven w naszym sklepie internetowym
    0 Comments
    Udostępnij
    Małgorzata Kalinowska
    contact@raven.edu.pl
    Brak komentarzy

    Post a Comment

    Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.