Mirosław Piróg – Ciemna strona miasta. „Raven” Nr 2/2019

wrz 17 2019

Mirosław Piróg – Ciemna strona miasta. „Raven” Nr 2/2019

Mirosław Piróg w kolejnym, doskonałym tekście drugiego numeru „Raven. Psychologia głębi i kultura”, stawia pytanie o to, jak możemy rozumieć symbolikę miasta z psychoanalitycznej perspektywy. Jakie są archetypowe struktury i funkcje miasta, w jaki sposób odwzorowuje ono porządek ludzki i boski, jak odzwierciedla ono świadomość i nieświadomość, i wreszcie, czy współcześnie miasto nie staje się ślepym zaułkiem cywilizacji? Polecamy szczególnie zainteresowanym punktami przenikania się psychoanalizy, filozofii i kultury.

 

Wszelako w mieście nie da się urzeczywistnić trzech podstawowych więzi będących konstytutywnymi warunkami życia. Po pierwsze: nie da się nawiązać prawdziwie głębokiego kontaktu z samym sobą, gdyż jest to możliwe tylko w ciszy, nie w hałasie generowanym przez ludzi, a który w miastach nieustannie oddziałuje na wszystkie nasze zmysły. Po drugie: nie da się nawiązać bliskiego kontaktu z innymi, gdyż w mieście roztapiamy się w masie ludzkiej i stajemy bezosobowymi atomami, spotykając codziennie tysiące nieznanych nam ludzi. Po trzecie: nie da się nawiązać głębokiego kontaktu z przyrodą, gdyż jej w mieście po prostu nie ma. Powoduje to, moim zdaniem, że „projekt miasto”, realizowany przez ludzkość od tysiącleci, jest ślepym zaułkiem naszej cywilizacji. Współczesne gigantyczne i chaotyczne megalopolis przypominają bowiem raczej tkankę rakową niż miejsca, gdzie mógłby żyć człowiek. Po czwarte: utraciły one swój aspekt sakralny, utraciły duszę, odbierając ją zarazem swoim mieszkańcom. Miasto, archetypowa przestrzeń mająca chronić ludzką psychikę, rozrosło obecnie się do rozmiarów, które całkowicie odwróciły jego pierwotną funkcję. Im większe staje się miasto, tym mniejszy staje się zamieszkujący je człowiek.

 

Piróg M. (2019). Ciemna strona miasta. „Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 2/2019 (02).

Mirosław PirógDr hab. Mirosław Piróg – pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego. Studiował fizykę teoretyczną oraz filozofię na Uniwersytecie Śląskim. Od ponad 25 lat zajmuje się psychologią głębi Carla Gustava Junga, a zwłaszcza problematyką symbolu i doświadczenia religijnego. Razem z dr Anną Gierlińską prowadzi cykl warsztatów i wykładów w ramach „Akademii Jungowskiej”. Autor książek Psyche i symbol (Kraków, 1999), Williama Jamesa filozofia doświadczenia religijnego (Katowice, 2011), redaktor Odcieni gnozy (Katowice, 2007) oraz kilkudziesięciu artykułów.
www.akademiajungowska.pl

Czasopismo "Raven" w naszym sklepie internetowym
      0 Comments
      Udostępnij
      Tags:
      Małgorzata Kalinowska
      contact@raven.edu.pl
      Brak komentarzy

      Post a Comment

      Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.