
Oswobodzenie Silnej Kobiety – Clarissa Pinkola Estes
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią jungowską, i wszystkich tych, których interesują współczesne pytania na temat kobiecych i męskich ról, i dynamiki pomiędzy kobiecością i męskością. Burzliwe dyskusje na te tematy wkradały się w niemal wszystkie nasze wykłady ubiegłych semestrów, niezależnie od ich tematyki, mamy więc nadzieję, że ten nowy cykl wykładowy pozwoli nam pomieścić poszukiwania, pytania i wątpliwości, które ten temat otwiera. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 35 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl
O kobiecości opowiadać będzie psychoanalityczka jungowska, tłumaczka „Oswobodzenia Silnej Kobiety” C. P. Estes, Małgorzata Kalinowska
„Gdybyśmy mieli przestać śnić odważnie,
wszelkie odważne czyny zniknęłyby z powierzchni Ziemi.
Dzikie sny są pierwotnym paliwem
silnika czynu.
Dzikie sny są złoconym lontem,
rozpalającym moc istnienia.
Gdyby nie mogły być wyśnione,
nie mogłyby też być uczynione.
Powstańcie! Porzućcie zapobiegliwość.
Zamiast tego siejcie wszędzie wokół
najpiękniejsze z możliwych, najdziksze sny niczym ryk duszy.”
C. P. Estes, „Oswobodzenie Silnej Kobiety”
Clarissa Pinkola Estes stworzyła zjawisko, które stało się początkiem duchowego przebudzenia dla tysięcy czytelników jej pierwszej książki, „Biegnącej z wilkami”, w której zgłębiała rozumienie kobiecej psychiki poprzez opowieści, baśnie, mity i obrazy pochodzące z folkloru. W swoich pracach porusza się pomiędzy doświadczeniami różnych kultur, co odzwierciedla jej własne pochodzenie: jej biologiczni rodzice pochodzili z metyskiej rodziny o hiszpańskich i indiańskich korzeniach, jej adopcyjni rodzice z rodziny szwabskich Węgrów, którzy opuścili Europę przed pierwszą wojną światową. Estes wychowywała się wśród opowieści, co sprawiło, że ma intuicyjne zrozumienie ich leczącego i rozwojowego znaczenia.
„Biegnąca z wilkami” pozostaje książką, z którą Estes jest najczęściej kojarzona, i choć nazywamy ją „bajarką”, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie bajanie, snucie opowieści jest esencją jej pisarstwa, a nie psychologiczne jungowskie rozumienie kobiecości. To doświadczenie, a nie pojęcia interesują ją najbardziej. Częściej spotykamy ją jako poetkę i duchową aktywistkę, niż jako pisarkę, budującą koncepcje psychologiczne. W trakcie wykładu zajmować będziemy się tym, w jaki sposób Estes opisuje kobiece doświadczenie i doświadczenie kobiecego pierwiastka, i jakie znaczenie według niej ma w nim archetypowa rzeczywistość, ale przede wszystkim skupimy się na jej innych pracach, które dają nam doświadczyć leczącego znaczenia opowieści, w tym na wydanym w ubiegłych latach w Polsce „Oswobodzeniu Silnej Kobiety”. Estes daje nam się poznać w nim jako głęboko religijna kobieta, ale jej religijność nie jest sztywna i powierzchowna, sięga głęboko w korzenie kultur, z których pochodzi, przesycona jest nią jej codzienność, praca i pisarstwo. Nasza Pani, o której pisze Estes, jest archetypem kobiecości, Wielką Kobietą, która nie poddaje się żadnym kulturowym i religijnym ograniczeniom i obejmuje głęboki wymiar kobiecej natury. Podążając za obrazami z „Oswobodzenia Silnej Kobiety” rozmawiać będziemy o znaczeniu kobiecej symboliki religijnej w kobiecym i męskim rozwoju w naszej kulturze, o jej centralnych, oficjalnych, i ukrytych, wydziedziczonych aspektach, pozwalając psychologicznemu myśleniu przeplatać się z duchowym wymiarem.
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Kobiety jungowskie o kobiecości” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską, Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z pracami jungowskich autorek dotyczącymi rozwoju kobiecej psychiki. Kobiece inicjacyjne misteria dionizyjskie Lindy Fierz-David, misteria lunarne Esther Harding, symbol ciężarnej dziewicy, o której pisały Esther Harding i Marion Woodman, dynamika seksualności i obraz kobiecości we współczesnej kulturze i religijności chrześcijańskiej według Ann Belford Ulanov i wreszcie Clarissa Pinkola Estes wraz z jej obrazami głębokiej kobiecej transformacji pokazanej w baśniach i uświęconej kobiecości doświadczanej w codziennym życiu, to tematy, które wypełnią nasz nowy cykl wykładowy.