
Tańcząc w płomieniach – Marion Woodman
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią jungowską, i wszystkich tych, których interesują współczesne pytania na temat kobiecych i męskich ról, i dynamiki pomiędzy kobiecością i męskością. Burzliwe dyskusje na te tematy wkradały się w niemal wszystkie nasze wykłady ubiegłych semestrów, niezależnie od ich tematyki, mamy więc nadzieję, że ten nowy cykl wykładowy pozwoli nam pomieścić poszukiwania, pytania i wątpliwości, które ten temat otwiera. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl
O kobiecości opowiadać będzie psychoanalityczka jungowska, tłumaczka „Oswobodzenia Silnej Kobiety” C. P. Estes, Małgorzata Kalinowska
„Mamy przecież serca, i znajdują się one w naszych ciałach, a nasze ciała połączone są z naszymi instynktami. Dopóki pozwalamy na to, aby nasze głowy były odcięte od naszych ciał, jesteśmy w zmowie z szaleństwem naszych czasów, które próbuje uleczyć fizyczne choroby bez wprowadzania niezbędnych zmian psychicznych. Może nam się to nawet przejściowo udać, ale ciało i tak pokaże o co mu chodzi. Ciało nie kłamie. Przyjmuje w siebie ból, którego umysł nie jest w stanie znieść. W końcu i tak odrzuci płytkie pozory, które uniemożliwiają szczerą odpowiedź i wtedy narodzi się ona, powoli znajdzie swoją drogę we wnętrzu naszego ciała, dotrze do serca, i wyrazi się w prawdziwej reakcji.”
– Marion Woodman – „Ciężarna dziewica”
Marion Woodman jest jedną z bardziej znanych pisarek jungowskich, które w swoich pracach poszukują znaczenia natury kobiecego pierwiastka. W swoich pracach pokazuje znaczenie ciała i to, jak niesie w sobie ono zarówno naszą zapomnianą historię, jak i działanie potężnych sił archetypowych, które stają się niebezpieczne, gdy świadomość przyjmuje jednostronną postawę. Woodman pokazuje, jak pierwiastek kobiecy w psychikach kobiet i mężczyzn doznaje pogwałcenia przez zasady patriarchalnej kultury, co aktywuje jego mroczny, negatywny aspekt, przejawiający się między innymi w różnego rodzaju uzależnieniowych zachowaniach, w tym w uzależnieniu od doskonałości, a szczególnie w zaburzeniach odżywiania. Zwraca jednocześnie uwagę na to, jak zachowania tego rodzaju stanowią nieświadomą próbę poszukiwania rytualności, która pozwoliłaby rozwiązać nierozwiązywalny problem stłumienia i negacji kobiecości na poziomie kultury.
Jej książki podkreślają znaczenie pracy z ciałem w transformacji świadomości i poszukiwania równowagi pomiędzy męskim i kobiecym pierwiastkiem, co jest też odzwierciedlone w jej ścieżce rozwojowej i historii życia, które przedstawia film „Dancing in the Flame”. Marion Woodman zmarła w lipcu tego roku.
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Kobiety jungowskie o kobiecości” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską, Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z pracami jungowskich autorek dotyczącymi rozwoju kobiecej psychiki. Kobiece inicjacyjne misteria dionizyjskie Lindy Fierz-David, misteria lunarne Esther Harding, symbol ciężarnej dziewicy, o której pisały Esther Harding i Marion Woodman, dynamika seksualności i obraz kobiecości we współczesnej kulturze i religijności chrześcijańskiej według Ann Belford Ulanov i wreszcie Clarissa Pinkola Estes wraz z jej obrazami głębokiej kobiecej transformacji pokazanej w baśniach i uświęconej kobiecości doświadczanej w codziennym życiu, to tematy, które wypełnią nasz nowy cykl wykładowy.