
Transformując seksualność – Ann Belford Ulanov
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych psychologią jungowską, i wszystkich tych, których interesują współczesne pytania na temat kobiecych i męskich ról, i dynamiki pomiędzy kobiecością i męskością. Burzliwe dyskusje na te tematy wkradały się w niemal wszystkie nasze wykłady ubiegłych semestrów, niezależnie od ich tematyki, mamy więc nadzieję, że ten nowy cykl wykładowy pozwoli nam pomieścić poszukiwania, pytania i wątpliwości, które ten temat otwiera. Wykłady obywać się będą raz w miesiącu, w małej grupie. Możliwe jest zapisanie się na pojedyncze wykłady, istnieje również możliwość zarezerwowania miejsca na cały cykl semestralny.
Cena pojedynczego wykładu: 25 zł
Osoby zainteresowane udziałem prosimy o mailowe zgłoszenie uczestnictwa: contact@raven.edu.pl
O kobiecości opowiadać będzie psychoanalityczka jungowska, tłumaczka „Oswobodzenia Silnej Kobiety” C. P. Estes, Małgorzata Kalinowska
„Zmiana w naszej świadomości związana z kobiecością jest tak radykalna, bo zmienia ona nasz świadomy ogląd tego, co to znaczy być człowiekiem.”
– Ann Belfor Ulanov, „Receiving Woman”
„Kobieta, która przyjmuje siebie samą odrzuca częściowe wersje tego, kim miałaby być według starych stereotypów kobiecości takich jak Hausfrau, czy małżonka. Odrzuca też nowe stereotypy – feministki, politycznej aktywistki, kobiety skupionej wyłącznie na karierze. (…) Nazwanie kobiecymi tylko tych cech, które tradycyjnie są przypisywane kobietom – troski i opieki, oznacza wykluczenie ważnych elementów kobiecej rzeczywistości – siły, intelektu i agresji. Odebranie kobiecie delikatności i wewnętrzności, którymi od tak dawna się szczyci, i pozostawienie tylko zdolności do gniewu i waleczności, również zniekształca jej rzeczywistość, wybierając jedne cechy kosztem drugich i definiując całość na podstawie jednego aspektu. Kobieta, która przyjmuje siebie samą obejmuje całość swej natury i nie zgodzi się na mniej.”
– Ann Belfor Ulanov, „Receiving Woman”
Ann Ulanov jest profesorem psychiatrii i religioznawstwa, i analityczką jungowską. Te obszary pozostają aktywne w jej pracach dotyczących kobiecości, w których analizuje sytuację współczesnej kobiety w relacji do kultury zachodniochrześcijańskiej. Przygotowanie teologiczne pozwala jej na krytyczną analizę tego, w jaki sposób obraz kobiety w kulturze zachodu został powiązany z obszarami zła i cielesności. Pokazuje jak ten rodzaj psychologicznej definicji kobiecości w naszej kulturze sprawia, że aspekty związane z ciałem, lęki powiązane z seksem, śmiertelnością, życiem i ciałem są również umieszczane na zasadzie projekcji w tym, co kobiece. To, co początkowo, mówi Ulanow, jest lękiem przed archetypową matką (por. Erich Neumann), staje się lękiem i nienawiścią żywioną wobec kobiecości w ogóle, aspektu animy w mężczyźnie i fizycznej kobiety.
Ulanov analizuje również archetypową dynamikę contraseksulanego archetypu – animy i animusa, pokazując jego wzajemną relacyjność w psychice mężczyzn i kobiet. Jej definicje są pojemne i otwierające nową przestrzeń w myśleniu o męskości i kobiecości we współczesnej kulturze. Szczególnie ważne są fragmenty jej prac, w których mówi o kobiecości w kontekście chrześcijaństwa, różnicując aspekty związane z religijnością, psychologiczną funkcją religijności i interpretacje kulturowe symboliki religijnej.
Wykład na na podstawie:
– Ann Belford Ulanov: „Receiving Woman. Studies on the Psychology and Theology of the Feminine”
– Ann Belford Ulanov: „Transforming Sexuality. The Archetypal World of Anima and Animus”
__________________
Dane osobowe (imię i nazwisko, adres mailowy, telefon kontaktowy, numer rachunku bankowego, ewentualne dane adresowe jeżeli zajdzie konieczność ich użycia) używane są przez Instytut Raven wyłącznie dla obsługi wydarzeń – rejestracji na wydarzenia, płatności i odwoływania uczestnictwa zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z dnia 27.04.2016. Administratorem tych danych jest Instytut Studiów Kulturowych RAVEN w Czeladzi, są one przechowywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i poufności i nie są udostępniane innym firmom i osobom. Zdjęcia wykonywane w trakcie wydarzeń wykorzystywane są wyłącznie do ich dokumentacji.
Rejestracja na wydarzenie oznacza wyrażenie zgody na powyższą politykę prywatności i politykę rejestracji i zwrotów.
Małgorzata Kalinowska, psychoanalityk jungowski, autorka, tłumaczka
Małgorzata jest certyfikowanym psychoanalitykiem jungowskim uprawnionym do prowadzenia superwizji – Indywidualnym Członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. Jest również członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Psychoanalizy Jungowskiej, gdzie uczestniczy w aktywnościach Komisji Szkoleniowej i Komisji Etyki, wykładając między innymi na szkoleniu I stopnia w psychoanalizie jungowskiej. Pracuje w prywatnej praktyce klinicznej od 1999 roku. Równolegle pracowała w stacjonarnej i poradnianej pomocy psychoterapeutycznej w obrębie Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zajmuje się psychologią C. G. Junga od początku swej psychologicznej edukacji w latach dziewięćdziesiątych. Ważne dla niej jest podejście integracyjne – zarówno wobec różnych nurtów psychologii jungowskiej, jak i jej punktów spotkań z innymi dziedzinami nauk.
Jest tłumaczem kilku książek z zakresu psychologii analitycznej, w tym „Alchemii” Marie-Louise von Franz i „Wewnętrznego świata traumy” Donalda Kalscheda. Jej artykuły ukazały się między innymi w Journal of Analytical Psychology i w dwóch anglojęzycznych publikacjach książkowych z zakresu współczesnej psychologii jungowskiej.
„Kobiety jungowskie o kobiecości” to cykl comiesięcznych wykładów prowadzonych przez analityczkę jungowską, Małgorzatę Kalinowską, członka Międzynarodowego Towarzystwa Psychologii Analitycznej (IAAP), które zostało założone w Zurychu w 1955, jeszcze za życia Carla Gustava Junga przez grupę analityków blisko z nim związanych. Odbywające się w małej grupie kameralne wykłady są szansą dokładnego zapoznania się z pracami jungowskich autorek dotyczącymi rozwoju kobiecej psychiki. Kobiece inicjacyjne misteria dionizyjskie Lindy Fierz-David, misteria lunarne Esther Harding, symbol ciężarnej dziewicy, o której pisały Esther Harding i Marion Woodman, dynamika seksualności i obraz kobiecości we współczesnej kulturze i religijności chrześcijańskiej według Ann Belford Ulanov i wreszcie Clarissa Pinkola Estes wraz z jej obrazami głębokiej kobiecej transformacji pokazanej w baśniach i uświęconej kobiecości doświadczanej w codziennym życiu, to tematy, które wypełnią nasz nowy cykl wykładowy.