Ursula Le Guin - "Tehanu" | RAVEN
20732
post-template-default,single,single-post,postid-20732,single-format-quote,theme-hudsonwp,edgt-core-1.2,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-3.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,woocommerce_installed,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive
 

Ursula Le Guin – “Tehanu”

Sty 23 2018

– Gdybyż moc była zaufaniem – westchnęła. – Lubię to słowo. Gdyby nie było wszystkich tych układów – jeden po drugim – królowie, mistrzowie, magowie i posiadacze. Prawdziwa moc, prawdziwa wolność, tkwiłaby w zaufaniu, nie w przemocy."

— Ursula Le Guin – “Tehanu”

W poniedziałek 22 stycznia 2018 zmarła Ursula Le Guin. R.I.P.

 

Smutna wiadomość. Wczoraj zmarła Ursula Le Guin, jedna z naszych ukochanych pisarek, jeden z głosów który formował to, jak czujemy i widzimy świat. Wspominamy ją jej słowami: “Gdybyż moc była zaufaniem… prawdziwa moc, prawdziwa wolność, tkwiłaby w zaufaniu, nie w przemocy.”

 

“- (…) Rozmawiałam kiedyś o tym z Lark. Powiedziała: “Dlaczego mężczyźni boją się kobiet?”
– Jeśli twoja siła jest tylko słabością innych, żyjesz w strachu – stwierdził Ged.
– Tak, to prawda. Ale kobiety chyba boją się własnej siły, boją się samych siebie.
– Czy nigdy nie uczy się ich, aby sobie ufały? – zapytał Ged, a kiedy mówił te słowa, ponownie weszła Therru, zajęta swoją pracą. Ged i Tenar wymienili spojrzenia.
– Nie – odrzekła. – Zaufanie nie jest tym, czego nas uczono. – Przyglądała się, jak dziecko układa drewno w skrzyni. – Gdybyż moc była zaufaniem – westchnęła. – Lubię to słowo. Gdyby nie było wszystkich tych układów – jeden po drugim – królowie, mistrzowie, magowie i posiadacze. Prawdziwa moc, prawdziwa wolność, tkwiłaby w zaufaniu, nie w przemocy.”
– Ursula Le Guin – “Tehanu”

Małgorzata Kalinowska
contact@raven.edu.pl
No Comments

Post a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.