Donald Kalsched – Trauma i dusza

lip 12 2020

Donald Kalsched – Trauma i dusza

    „Jak żyć pełnią życia pomiędzy tymi dwoma światami [światem traumatycznego zranienia i duchowym wymiarem psychiki, który przynosi mu ukojenie izolując od ludzkiego wymiaru]? Czy możliwe jest zachowanie łączności ze swą duszą po katastrofach i zniszczeniach naszego traumatycznego dzieciństwa? I jak to zrobić nie używając żadnego z tych światów jako drogi ucieczki od drugiego z nich? Nie omijając ludzkiego cierpienia i nie redukując jako iluzji bezkresnej rzeczywistości i niewysłowionych tajemnic tego, co poeta Czesław Miłosz nazywa „Drugą przestrzenią”?”

    – Donald Kalsched, „Trauma and the Soul”

     

    Donald Kalsched znany jest już polskim czytelnikom z „Wewnętrznego świata traumy”. W swej kolejnej książce zgłębia duchowy wymiar, przejawiający się w psychoanalitycznej pracy z osobami, które doświadczyły traumy. Kalsched zauważa, że świat mitopoetyckich obrazów nie jest u nich jedynie obronnym sposobem poradzenia sobie z okrutną rzeczywistością, jak sugerował Freud, ale tajemnicą, która kryje się w samym procesie uzdrawiania traumy, umożliwiając go, a jednocześnie przeciwstawiając się mu. Pokazuje, jak wewnętrzny system samoochrony psychiki pozwala przetrwać doświadczenie traumatyczne, a jednocześnie odcina od rzeczywistości i samych siebie.

     

    Autor zgłębia rzeczywistość tych dwóch światów – rzeczywistego doświadczenia i symboliki duchowych obrazów, z właściwą dla siebie uważnością i czułością. Jego książka jest opowieścią o zwyczajnych pacjentach i zwyczajnych terapeutach, którzy we wspólnej pracy czasem są w stanie na chwilę pochwycić realność ludzkiej duszy i głębiny ducha, co wywiera na nich przemieniający wpływ. 

     

    „Trauma i dusza” porusza między innymi następujące tematy:

     

    • obrazy utraconego dziecka-duszy i to jak reprezentuje ono rdzeń naszego doświadczenia, które jest jednocześnie chronione i prześladowane przez obrony psychiki,
    • obraz zstąpienie do otchłani jako paradygmat procesu psychoterapii i wyraz nieuchronnego zmagania z autodestrukcyjnymi energiami,
    • dziecięca niewinność i jej centralna rola w duchowym życiu na przykładzie „Małego Księcia” A. St. Exupéry
    • znaczenie implicytnych procesów, relacyjnego pola i odkryć z zakresu neuronauki dla skuteczności leczenia traumy,
    • praca z ucieleśnionym materiałem sennym pokazująca wewnętrzne podzielenie i ponowne zjednoczenie, ilustrowana baśnią Braci Grimm „Bezręka dziewczyna”,
    • życie Carla Gustava Junga jako ilustracja wczesnej traumy, wycofania duszy w wewnętrzne sanktuarium i stopniowego odzyskiwania pełni poprzez integrację podzielonej jaźni.

     

    Donald Kalsched jest psychoanalitykiem jungowskim praktykującym w Albuquerque w Nowym Meksyku, USA. Jest analitykiem treningowym w Inter-Regional Society of Jungian Analysis (grupowy członek International Association for Analytical Psychology). Jest autorem dwóch książek i wielu artykułów z zakresu analitycznej psychologii. Jest jednym z czołowych jungowskich teoretyków i praktyków wczesnej traumy i jej leczenia. Jego koncepcja archetypowych obron Jaźni (systemu samoochrony psychiki) zrewolucjonizowała rozumienie traumy i pokazała twórcze znaczenie integracji różnych podejść psychoanalitycznego myślenia.

     

    „Trauma i dusza”  ukazała się nakładem Instytutu Raven w 2022 roku.

    Przekład: Małgorzata Kalinowska

    Książki z serii "Psychologia analityczna i psychonaliza jungowska"
      0 Comments
      Udostępnij
      Małgorzata Kalinowska
      contact@raven.edu.pl
      Brak komentarzy

      Post a Comment

      Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.