Emilia Tołkaczew – W poszukiwaniu archetypowej kobiecości. „Raven” Nr 1/2019
Tekst Emilii Tołkaczew W poszukiwaniu archetypowej kobiecości dotyka ważnej kwestii związanej z definicją kobiecego pierwiastka. Jak zwraca uwagę autorka, bardzo często jego archetypowe i kulturowe definicje mają androcentryczny charakter, a kobieca inicjacja wymaga głębokiego zanurzenia w nieświadome. Tematyka obrazów kobiecości i męskości z perspektywy psychologii analitycznej, i tego w jakim stopniu zabarwione są one bieżącymi kulturowymi aspektami będzie wracać niejednokrotnie na łamach „Raven. Psychologia głębi i kultura”. Artykuł Emilii Tołkaczew otwiera tę tematykę w naszej gazecie.
W ujęciu psychologii analitycznej androcentryzm można zatem rozumieć jako potężny kompleks kulturowy, wpływający na niemal każdy aspekt naszego społeczeństwa. Jednym z jego następstw jest wspomniana wyżej niejasna kulturowa definicja kobiecości. Najprościej rzecz ujmując, androcentryczny obraz kobiecości jest oparty na tym, jak mężczyźni postrzegają kobiecość i co przez nią rozumieją. Ten obraz nie jest zupełnie niezgodny z prawdą, lecz po prostu ograniczony. Nie uwzględnia on bowiem perspektywy samych kobiet. Nic więc dziwnego, że wiele z nas postrzega go jako powierzchowny lub sprzeczny z tym, jak same doświadczamy naszej tożsamości. Nie jest też zaskakujące, że większość mężczyzn może nie doświadczać podobnego problemu.
Tołkaczew E. (2019). W poszukiwaniu archetypowej kobiecości. „Raven. Psychologia głębi i kultura”, nr 1/2019 (01).
Emilia Tołkaczew – magister filologii angielskiej ze specjalizacją kulturoznawczno-medioznawczą oraz terapeuta w szkoleniu Polskiego Towarzystwa Psychologii Analitycznej. W pracy akademickiej zajmuje się obserwacją dynamiki psyche kulturowej poprzez wzorce i schematy wyłaniające się ze współczesnych tekstów kultury. Interesuje się szczególnie znaczeniem tekstów kultury dla rozwoju osobistego i pracy terapeutycznej.